Těžba nerostných surovin
Startup pro těžbu mědi a lithia, který podpořil Gates i Bezos, už má hodnotu tří miliard dolarů
Americký startup chce nejen v Africe těžit měď, lithium a nikl, aby nebyli Američané závislí na dodávkách z Číny. Nově firma KoBold získala od investorů přes půl miliardy dolarů.
redaktor
Těžba nerostných surovin, jež jsou nezbytné pro zelenou transformaci dopravy a energetiky, přitahuje obrovskou pozornost investorů a fondů rizikového kapitálu.
Těžařský startup KoBold Metals, který už získal podporu od miliardářů Billa Gatese a Jeffa Bezose, nově oznámil, že v posledním kole financování získal na rozvoj svého podnikání 537 milionů dolarů (13,1 miliardy korun). Celkem už má nová firma podle investorů hodnotu 2,96 miliardy dolarů (72,2 miliardy korun).
Ukazuje to, že investoři silně věří úspěchu firmy, která chce být klíčovým hráčem v oblasti těžby vybraných nerostů, jako je měď, nikl, lithium a další. Společnost KoBold Metals se sídlem v kalifornském Berkeley oznámila, že bude investovat do těžby v africké Zambii, která sousedí s Demokratickou republiku Kongo. Nalezla zde ložisko mědi, které je údajně největší za posledních sto let a patří mezi tři největší ložiska načervenalého kovu nejvyšší kvality na celém světě.
Dalšími projekty je těžba lithia v Kanadě nebo těžba nerostů v Botswaně a ve Finsku. Dosud KoBold Metals získala od investorů, jako je Gatesova investiční skupina Breakthrough Energy Ventures nebo skupina rizikového kapitálu Andreessen Horowitz, miliardu dolarů (24,4 miliardy korun).
Kalifornská společnost k novým projektům těžby využívá také umělou inteligenci, která prochází historická a vědecká data, aby identifikovala nové možnosti těžby nevyužitých nerostů po celém světě.
Cílem je konkurovat na globálním trhu Číně, která ovládá většinu těžby i produkce kovů a dalších nerostných surovin, jež jsou nezbytné pro transformaci dopravy, energetiky, ale i pro zbrojní průmysl. Spoluzakladatel a ředitel KoBold Kurt House zdůraznil, že čtyřicet procent nového kapitálu bude vynaloženo na rozvoj stávajících důlních projektů, zejména v Zambii.
House se neobává, že by nová americká administrativa Donalda Trumpa omezovala tento byznys, i když nově zvolený šéf Bílého domu plánuje zrušit dotace nejen na elektromobily, ale i na další zelené technologie. Naopak z nového vládního týmu zaznívá podpora diverzifikace dodávek klíčových nerostů pro americký byznys, protože se jedná také o prioritu pro americkou národní bezpečnost.
KoBold chce ve větší míře do svého obchodního modelu zapojit datové vědce a geology, aby dokázala co nejpřesněji identifikovat nejvhodnější ložiska pro těžbu kriticky důležitých nerostných surovin.