Hrot24.cz
Investoři krouží kolem ložiska mědi v Argentině. Leží v Andách ve výšce 3600 metrů

Shutterstock.com

Investoři krouží kolem ložiska mědi v Argentině. Leží v Andách ve výšce 3600 metrů

Měděná horečka nepolevuje. Mezinárodní těžařské firmy mají zájem o rudý kov, který je klíčovou surovinou pro výrobu elektromobilů a obnovitelných zdrojů. Naleziště se ale nachází v nehostinné poušti vysoko v Andách.

František Novák

Bohatá ložiska mědi se nacházejí v argentinské oblasti Taca Taca v blízkosti hranic s Chile. Podle databáze miningdataonline.com se jedná o jedno z největších ložisek vysoce kvalitní mědi na celém světě. Region je ale velmi nehostinný a připomíná spíše povrch planety Mars. Navíc se nachází ve vysoké nadmořské výšce 3600 metrů.

Ložiska rud, které obsahují měď, se nacházejí v hloubce několika stovek metrů mezi krátery sopek a solnými jezery. Kromě mědi se tu nachází také zlato a molybden. Nejbližší město Salta je vzdáleno sedm hodin jízdy autem.

Společnost First Quantum Minerals, jež je kótovaná na kanadské burze, si stanovila ambiciózní cíl produkovat jeden milion tun měděného koncentrátu ročně. Znamená to, že musí zpracovat a vyčistit 250 milionů tun rudy.

Navíc musí vybudovat prakticky celé nové město a přestavět zchátralou železniční trať do Chile, jež vede až na pobřeží Tichého oceánu. To ale vyžaduje investici ve výši 3,6 miliardy dolarů (84 miliard korun).

Investiční rozhodnutí Kanaďané dosud odkládali kvůli nejisté ekonomické situaci v jihoamerické zemi, kterou od konce loňského roku vede Javier Milei, který se snaží předlužený stát reformovat a přilákat do ekonomiky zahraniční hráče.

Desítky let politické nestability nicméně způsobily, že země, která disponuje bohatými ložisky nerostných surovin, rudý kov, po kterém stoupá globální poptávka, prakticky netěží. Přitom sousední Chile je největším producentem mědi, ročně vyprodukuje pět milionů tun kovu.

Poradenská společnost Business Intelligence CRU Group odhadla, že do roku 2034 bude na trhu chybět 7,7 milionů tun mědi ročně. I proto se Milei upíná k myšlence, že do země přiláká další mezinárodní těžařské skupiny, jež začnou ve velkém těžit měď, lithium a zlato.

Výkonný ředitel First Quantum Minerals Tristan Pascall je přesvědčen, že vládní reformy nasměrují argentinský průmysl k trvalé a dlouhodobé expanzi. Společnost z Vancouveru se chce spojit s dalším silným zahraničním partnerem, aby mohla velkolepý projekt těžby mědi vysoko v Andách realizovat.

Kromě dalších projektů těžby mědi mají být do konce roku spuštěny i čtyři nové doly na lithium. V zemi ale chybí moderní dopravní i energetická infrastruktura.