Zločin v Africe
Ozbrojené gangy ovládají opuštěné zlaté doly v Jihoafrické republice
Dříve kvetoucí byznys JAR se potýká s nezájmem investorů. V zemi, která byla v minulosti největším producentem zlata na světě, zůstává šest tisíc opuštěných dolů. Ovládají je skupiny organizovaného zločinu.
redaktor
Jihoafrická republika patřila ekonomicky k nejvíce rozvinutým zemím afrického kontinentu. Jedním z klíčových sektorů jejího hospodářství byla těžba nerostů, zejména zlata. Před třemi dekádami, v roce 1994, vyprodukovala země 580 tun vzácného kovu, v loňském roce to bylo méně než 97 tun. Na snížení se podepisují nejisté ekonomické podmínky, jako jsou nespolehlivé dodávky elektřiny, stárnoucí infrastruktura, nelegální těžba a stoupající kriminalita.
I když cena žlutého kovu během letošního roku zaznamenala růst o 30 procent, velké těžařské společnosti neinvestují do nových projektů. Naopak staré opuštěné doly ovládají skupiny organizovaného zločinu a nelegální těžba. V Jihoafrické republice jich je okolo šesti tisíc.
Gangy zaměstnávají dělníky z dalších chudých zemí Afriky, jako jsou Mosambik, Lesotho nebo Zambie. Kopírují politiku apartheidu (skončila v roce 1994), kdy sousední země poskytovaly těžařskému průmyslu lacinou pracovní sílu. I když se vedení země oficiálně snaží proti brutálním zločineckým syndikátům vystupovat, nedaří se nelegální těžbu zlata omezovat.
Vláda prezidenta Cyrila Ramaphosy začíná provádět reformy v oblasti energetiky se snahou oživit těžbu zlata a dalších nerostných surovin, ale zatím bez hmatatelnějších výsledků. Válka o budoucnost těžby nerostů v JAR se bude ještě nějaký čas zhoršovat, než se situace zlepší, varoval pro list Financial Times jeden z bezpečnostních konzultantů, jenž pracuje pro nadnárodní těžařské koncerny.
Vývoj ceny zlata za posledních pět let (v USD za troyskou unci)
TradingEconomics
Vedení země nedokázalo za poslední dvě dekády chaotickou situaci vyřešit, dodal. Zločinecké gangy často nutí horníky trávit v dolech týdny i měsíce bez přestávky. Obchodní organizace Světová rada pro zlato odhaduje, že se ročně do Spojených arabských emirátů a Švýcarska pašuje okolo 25 tun nelegálně vytěženého zlata. Ekonomika země tím přichází o miliardy dolarů ročně.
„Provozní prostředí v Jihoafrické republice zůstává komplikované z hlediska bezpečnosti a kriminality,“ uvedla společnost Sibanye-Stillwater, jeden z největších jihoafrických těžařů. Vůdci gangů kromě automatických zbraní používají i výbušniny, aby odradily vládní úřady proti nelegální těžbě zasahovat.
David Van Wyk z nadace Bench Marks Foundation, jež bojuje za ochranu lidských práv, navíc dodal, že zločinecké gangy jsou v mnoha případech napojeny na nejvyšší patra jihoafrické politiky a ovládají úředníky a politiky i v okolních afrických zemích.