Jednejte s Trumpem, vyzývá lídry zemí šéfka MMF Kristalina Georgievová
Alexandros Michailidis / Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Dejte mi fenomenální nabídku a můžeme se bavit o clech, vzkázal Trump. Hlavně žádné odvety, apeluje šéfka MMF
Pokud některé země přijdou s „fenomenální“ nabídkou, mohou USA vyjednávat o úpravě oznámených dovozních cel, prohlásil americký prezident Donald Trump. Před eskalací obchodní války důrazně varovala šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová.
čtk
Nová americká cla na dovoz z mnoha zemí světa představují významné riziko pro světové hospodářství v době jeho omezeného růstu. Podle agentur Reuters a AFP to prohlásila šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.
Zároveň vyzvala země zasažené dovozními poplatky, které ve středu vyhlásil americký prezident Donald Trump, aby situaci dále neeskalovaly a jednaly s USA o snížení obchodního napětí.
„Je důležité předejít krokům, které by dále poškodily světové hospodářství. Apelujeme na Spojené státy a jejich obchodní partnery, aby společně konstruktivně pracovali na vyřešení obchodního napětí a omezení nejistoty,“ dodala Georgievová.
Cla, která široce kritizují zahraniční politici a jejichž přínos zpochybňují ekonomové, označil Trump za nutný krok k ozdravení nemocné americké ekonomiky. Na palubě prezidentského letounu Air Force One novinářům řekl, že pokud některá země předloží „fenomenální“ nabídku, je ochoten vyjednávat.
Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič bude v pátek o clech hovořit se svými protějšky z USA. Se snahou odvrátit dovozní poplatky byl Šefčovič v minulých týdnech za Atlantikem dvakrát, neuspěl však.
Nejmenovaní američtí činitelé podle reportéra agentury Bloomberg sdělili svým britským protějškům, že je Washington ochoten vyjednávat o britském návrhu na snížení desetiprocentních cel, která se mají týkat dovozu z Británie.
Trump ve středu oznámil plošná cla prakticky na veškerý dovoz do USA. Základní sazba činí deset procent a platit začne od soboty 5. dubna.
Na některé země se ale budou vztahovat cla vyšší, která americká vláda označuje za reciproční a která podle Trumpa reagují na nespravedlivá cla vybíraná těmito zeměmi při dovozu zboží z USA. Tato cla začnou platit od 9. dubna a například u zboží dováženého z Evropské unie bude poplatek činit 20 procent, oznámil Bílý dům.
Cla se setkala s takřka jednohlasnou kritikou zahraničních zemí. Evropská unie chce s Washingtonem jednat, zároveň je ale připravena na protiopatření. Podobně reagovalo Spojené království.
Čína, Japonsko a Korea odpoví na Trumpova cla společně
Japonsko varovalo před negativními dopady na světovou ekonomiku, podobně se vyjádřila také Čína. Peking uvedl, že rozhodnutí americké vlády nerespektuje pravidla mezinárodního obchodu.
Akciové trhy v USA se v reakci na oznámení cel propadly, podle agentury AP nejvíce od pandemie z roku 2020. Trump prohlásil, že se propad dal očekávat a že jeho kroky povedou k vyléčení nemocného amerického hospodářství. Řada ekonomů tvrdí, že cla budou mít na americkou ekonomiku negativní dopad a mohou vést až k recesi.