Zdá se, že Donald Trump má na malý africký stát spadeno. Na Lesotho uvalil nejvyšší cla ve výši 50 procent
koláž Hrot24.cz, s využitím Shutterstock.com
Obchodní válka
A zase to Lesotho. Nejdřív Trump chudý státeček urazil, teď na něj uvalil vůbec nejvyšší cla
Když americký prezident Donald Trump před časem posměšně prohlásil: „Kdo kdy o Lesothu slyšel?“, nikdo netušil, že malá africká země se stane jedním z cílů tvrdé obchodní politiky. Nejnovější vlna cel, kterou Washington uvalil na dovoz z různých zemí, přinesla Lesothu další nečekanou pozornost. Spojené státy mu přiřkly dosud nejvyšší sazbu vůbec: 50 procent.
redaktor
Lesotho, sevřené mezi vrcholky Dračích hor a zcela obklopené Jihoafrickou republikou, není typickým ekonomickým rivalem Spojených států. Jeho hospodářství je založeno především na textilním průmyslu a vývozu vody do sousední JAR. Přesto se nyní ocitlo ve středu obchodní války.
Nejvyšší cla 50 procent byla vedle Lesotha vyměřena také francouzskému zámořskému území Saint-Pierre a Miquelon. Mezi další těžce zasažené země patří Kambodža (49 procent), Laos (48 procent), Madagaskar (47 procent) a Vietnam (46 procent). Pro srovnání, „nepřátelská“ Sýrie byla zatížena clem ve výši 41 procent, a dokonce i Ukrajina, která je spojencem USA, dostala desetiprocentní sazbu.
Lesotho si nezískalo pozornost kvůli ekonomické hrozbě, ale spíše kvůli Trumpovu dřívějšímu komentáři, kdy během jednání o zahraniční pomoci v Kongresu prohlásil, že podpora této země je „plýtváním penězi daňových poplatníků“. Trump tvrdil, že USA v zemi financují LGBT organizace osmi miliony dolarů, což vyvolalo vlnu odporu jak mezi jeho podporovateli, tak v Lesothu samotném.
Místní aktivisté ale argumentovali, že o žádném takovém grantu nevědí a že většina americké pomoci v posledních desetiletích směřovala spíše do zdravotnictví, především na boj s HIV/AIDS.
Textilní průmysl v Lesothu, který živí přes 40 tisíc lidí a vyváží značky jako Levi’s nebo Wrangler, se nyní ocitá v ohrožení. Zboží určené pro americký trh bude čelit drastickému zdražení, což může vést k masivnímu propouštění a dalšímu zhoršení už tak křehké ekonomické situace.
Nejde však jen o ekonomické dopady. Trumpova slova a nyní i jeho cla jsou vnímána jako akt přehlížení a neúcty vůči malým státům.
Vláda Lesotha již dříve informovala, že chystá rozsáhlé diplomatické protesty. Lesothský ministr zahraničí Lejone Mpotjoane například neskrýval překvapení, že Trump označuje za „zemi, o které nikdo neslyšel“, stát, kde mají USA ambasádu a stálé zastoupení. „Možná nejsme bohatá země, ale jednoho dne může Amerika podporu Lesotha potřebovat,“ prohlásil politik.