Midjourney / Shutterstock.com, koláž Hrot24
AI v obchodní válce
„Jaký to pozoruhodný nesmysl.“ Výpočet Trumpových recipročních cel vypadá, jako by ho dělala umělá inteligence
Metodika výpočtu amerických cel ukazuje, že Trumpova administrativa nevychází ze skutečně účtovaných sazeb, ale z obchodních schodků. Celé to navíc vypadá, jako by její autory tlačil čas, a tak si přizvali na pomoc umělou inteligenci – totéž řešení totiž navrhují i „oslovení“ chatboti.
čtk
Takzvaná reciproční cla, která ve středu oznámil americký prezident Donald Trump, připomíná práci umělé inteligence (AI). Napsal to portál The Verge, podle nějž podobnou metodiku výpočtu, jakou Trumpova administrativa zvolila, doporučují i chatboty ChatGPT, Gemini, Grok a Claude.
Zda umělou inteligenci prezidentovi lidé skutečně použili, není podle portálu známo.
Spojené státy od soboty začnou vybírat plošné desetiprocentní clo na dovoz prakticky ze všech zemí. Od 9. dubna budou na zboží z vybraných zemí platit cla vyšší, v případě EU to bude 20 procent.
Trump dovozní poplatky označil za reciproční cla a za odpověď na nespravedlivá cla, kterými podle něj ostatní státy import amerického zboží zatěžují.
Metodika výpočtu, kterou zveřejnil úřad vládního zmocněnce pro obchod, ukazuje, že Trumpova administrativa nevychází ze skutečných cel, ale z obchodních schodků.
Součástí metodiky jsou ještě dvě veličiny, konkrétně cenová elasticita poptávky po dovozu a elasticita dovozních cen s ohledem na cla. Jejich součin je ale jedna, takže na výpočet nemají tyto veličiny vliv.
Na domněnku, že základem výpočtu je obchodní deficit USA s konkrétní zemí vydělený celkovým objemem zboží dovezeného z této země, poukázal například ekonom James Surowiecki. Z vydělení výsledku dvěma pak vzejde takzvané zlevněné reciproční clo, jak Trump výši poplatku označil.
„Právě jsem zjistil, odkud tyto falešné celní sazby pocházejí. (...) Pro každou zemi prostě vzali náš obchodní deficit s danou zemí a vydělili ho vývozem dané země k nám. Takže s Indonésií máme obchodní deficit 17,9 miliardy dolarů. Její vývoz k nám činí 28 miliard dolarů. 17,9 / 28 = 64 %, což je podle Trumpa sazba, kterou nám Indonésie účtuje. Jaký to pozoruhodný nesmysl,“ napsal Surowiecki na sociální síti X.
Proti takovému tvrzení se Bílý dům ohradil, zveřejněný vzorec ale podle serveru Politico vypadá jako navoněná verze Surowieckého metody.
Otázkou podle The Verge zůstává, proč Trumpův tým takto zvláštní výpočet použil. Jako odpověď se pak nabízí to, že stejně jako mnoho lidí, kteří jsou pod tlakem blížícího se termínu odevzdání vypracovaného úkolu, se i Trumpova administrativa dostala do pokušení využít umělou inteligenci, poznamenal server.
Řada uživatelů na síti X upozornila na to, že chatboty ChatGPT, Gemini, Grok a Claude v hledání jednoduchého řešení obchodních deficitů pozoruhodně shodně navrhují právě výše zmíněný postup.
The Verge proto položil chatbotům dotaz, jak snadno vypočítat clo, aby se obchodní deficit snížil na nulu. „Všechny čtyři platformy nám daly stejný základní návrh,“ napsal portál.
Určité rozdíly v návrzích byly, ale všechny odpovědi měly více společného než odlišného. Například z chatbotů Grok a Claude vzešel návrh na vydělení cla dvěma, což Grok označil za přiměřený výsledek. Tato hodnota pak připomíná Trumpovu slevu.
Umělá inteligence ve svých návrzích rovněž s různou závažností upozornila na to, že takové řešení může přinést komplikace. Nejdůraznější varování podal chatbot Gemini, podle kterého by zvolený postup mohl vést k vážným důsledkům. Poznamenal také, že mnozí ekonomové nepovažují cla za účinný nástroj pro dosažení vyrovnané obchodní bilance.