Budoucnost energetiky
Češi se Švédy vyvinuli ekologičtější solární články, dají se použít i jako fólie na okna
Nově vyvinuté organické články jsou již nyní srovnatelné s tradičními křemíkovými panely.
čtk
Nové organické solární články se obejdou bez toxických rozpouštědel a neobsahují těžké kovy. Vyvinuli je čeští vědci společně s Linköpingskou univerzitou ve Švédsku. Představují díky svému složení ekologičtější alternativu ke konvenčním křemíkovým panelům. Vzhledem k nižší hmotnosti jsou navíc vhodné pro aplikace, kde klasické panely nelze využít, například jako průhledné fólie na okna či střešní krytiny. Informoval o tom Ústav makromolekulární chemie Akademie věd, výsledky výzkumu publikoval časopis Nature Energy.
„Jedná se o složité vícesložkové systémy obsahující polymerní složku a malé organické molekuly. Ty spolu interagují, čímž zlepšují přenos náboje,“ uvedl Libor Kobera z ústavu. Vývoj nové technologie podle něj zohledňuje rostoucí potřebu udržitelných zdrojů energie i snahu snížit negativní dopady výroby na životní prostředí.
Úlohou českých vědců v mezinárodním projektu je detailní analýza struktury nových materiálů pomocí spektroskopie nukleární magnetické rezonance. „Zkoumáme, jakou má materiál strukturu a jak jsou jednotlivé složky uspořádány. Naším cílem je nalézt vztah mezi strukturou a vlastnostmi těchto materiálů,“ popsal Jiří Brus z ústavu.
Tento přístup umožňuje výzkumníkům optimalizovat účinnost a stabilitu solárních článků. Nově vyvinuté organické články jsou již nyní srovnatelné s tradičními křemíkovými panely. „Naším cílem je přispět k udržitelnému rozvoji a nabídnout ekologickou alternativu, která bude dostupná širokému spektru uživatelů,“ zdůraznil Kobera.
Vědci nyní věnují zvláštní pozornost problematice perovskitových materiálů, jež mají atraktivní vlastnosti, jako je vysoká účinnost, ale zároveň trpí nedostatky, například nízkou stabilitou a ekologickou zátěží kvůli obsahu těžkých kovů.