Návrat do světa velkých peněz
Rozhovor
Prodal firmu a už nic nemusel. „Bez velkého byznysu jsem ale nemohl existovat,“ říká Jiří Puršl, který řídí třímiliardový holding
Jiří Puršl se postupně vypracoval mezi špičku českých manažerů, přesto jeho příběh zatím zůstával veřejnosti spíše skrytý. Někdejší spoluvlastník koncernu Zedníček – který odkoupil ještě před vstupem do politiky jako svou potravinářskou konkurenci Andrej Babiš – udělal ale pro Hrot24 výjimku. Promluvil jak o svém dřívějším podnikání, tak o své současné misi v čele třímiliardového DT-holdingu. Právě kvůli němu se vrátil do světa velkého byznysu.
redaktor
Už v sedmadvaceti šéfoval firmě se 600 zaměstnanci a majitelé masovýrobní společnosti Procházka se jeho energii nebáli využít. „Dali mi zabrat, byl jsem mladý a aktivní. V těch letech to ale člověk samozřejmě vnímal jako obrovskou příležitost.” vzpomíná dnes.
Pak s partnerem v koncernu Zedníček vybudoval jedničku v importu chlazených potravin s obratem 1,5 miliardy. Když firmu úspěšně prodal, nečekaly ho dva roky, ale rovnou osm let prázdnin, kdy se věnoval menším projektům, motokárám a rodině. Teď se do velkého byznysu vrátil. V rozhovoru pro Hrot24 prozrazuje, proč v DT-holdingu zakázal slovo „trafika“, jaké dovednosti si během pauzy osvojil a ohlíží se i za prodejem firmy Andreji Babišovi.
Nabídku na obchodní jednání od Andreje Babiše jste vnímali jako příležitost, nebo spíš jako hrozbu?
Jeho politické hnutí teprve vznikalo, takže jsme ho vnímali úplně jinak než teď. Masný a potravinářský průmysl mu tehdy moc nefungoval, negeneroval mu zisky. Od zákazníků slyšel o našem servisu, který byl daleko lepší než ten jeho. Několikrát jsme se potkali a domluvili jsme se na tom, že vstoupíme do skupiny Agrofert. Nakonec se to vyvinulo tak, že chtěl 100 procent.
Jako společníci jsme se dohodli na tom, že ten obchod uděláme. Koncern Zedníček, v němž jsem tehdy držel čtvrtinový podíl, jsme mu tak odprodali. Jenže po dvou letech došlo k celkové likvidaci, značek výrobků i vybudovaného logistického a obchodního know-how. To, co je na výrobě a obchodu to nejcennější. Nemyslím si, že ta koupě byla takto motivovaná, ale stalo se to. Pro mě tak začalo období prázdnin a užíval jsem si také svého tehdy čtyřletého syna.
Žádné nové autorské poplatky nezavádíme. A už vůbec ne z mobilních telefonů, mírní paniku šéf OSA Strejček
Chápu, patrně jste se už nemusel hrnout do byznysu, peníze jste měl.
Stejně mi to ale nedalo a začal jsem podnikat na malém městě. Bydlím v Roudnici nad Labem, založil jsem tam realitní kancelář a další menší firmy. Dodnes s manželkou Álou provozujeme sportcentrum. Byl jsem zároveň u vzniku soukromé základní školy Smart – nádherný projekt i pro naše děti . Nemůžete prostě zůstat ležet doma.
Měl jste ale čas věnovat se rodině...
Hodně jsme cestovali, se synem jsme začali jezdit na motokáry. Tahle „tour“ trvá už 13 let a pokračuje dodnes. Kromě role řidiče, hlavního sponzora a psychologa jsem se naučil i servisovat. Vytvořili jsme tým. Synovy výsledky i bezpečí často záležely na mé dobře odvedené práci mechanika. Dodnes to je moje nejšťastnější období. Poskytl jsem sám sobě prostor na to trávit život s rodinou a nemusel jsem být každý den 12 nebo 14 hodin někde pryč.
"Bude to velký rok. Tři naše společnosti jsou v transformaci, budeme obrovsky investovat," říká Jiří Puršl, CEO DT-holdingu
DT-holding
Přesto jste se ale do velkého byznysu vrátil…
V byznysu jsem vždycky budoval a začalo mi to chybět. Někdy v roce 2017 jsem začal spolupracovat s poradenskou firmou M.C.Triton, s jejími partnery jsem se dlouhodobě znal, spolupracovali jsme už na projektech u Procházky a následně i na některých projektech u Zedníčka.
V roce 2021 mě oslovili s tím, že pan Daniel Tomeš hledá někoho na uspořádání celé jeho skupiny firem. Ta byla a je založena na maloobchodní činnosti. Spadají do ní ale i jiné společnosti, které však mají s retailem také svou spojitost. Zabývají se realitami, pokladním softwarem nebo interiérovou výrobou. Po seznámení s jeho firmami jsem během října a listopadu 2021 předložil návrh na jejich celkové uspořádání v DT-holdingu. Domluvili jsme se na spolupráci a já jsem tuto vizi začal od roku 2022 realizovat.
Jaké ty začátky byly?
Bojovka. Hned zkraje roku 2022 jsem převzal společně s ostatními manažery holdingu do přímého řízení naší největší společnost Traficon. V jejím čele stál již druhý interim manager a pátý ředitel za pět let. Věrohodný scénář dalšího rozvoje společnosti, která roste a zvyšuje zisk, ale nemůže tvořit ředitel s misí na dobou určitou, to nefunguje. Musí to vzít do rukou někdo, kdo se po roce, po dvou nevytratí, ale se všemi bude dál pracovat.
Jak jste tedy DT holding nakonec poskládal?
Největší společností ve skupině je, co do obratu, tvorby zisku i potenciálu Traficon. Ostatní rostou i díky němu, ať je to výroba Remy, softwarová společnost NG retail nebo realitní skupina E&Q.
A pak je tu také skupina Kroužky, která se zabývá organizováním volnočasových aktivit dětí, příměstských táborů nebo mimoškolních kroužků. Součástí této skupiny je základní umělecká škola v Čestlicích. Tato část ale funguje odděleně od našeho byznysového světa. Je to jedna z činností, která by měla vyvažovat právě náš obchod. Tedy maloobchod s tabákovými výrobky, sázkami a hrami, které nabízíme prostřednictvím Traficonu.
Loni jsme vytvořili i nový pasivní investiční pilíř, v němž jsme nashromáždili společnosti vlastníci komerční nemovitosti, které fungují k pronájmům. Jde o retail parky, výrobní haly nebo administrativní budovy.
Právě Traficon v poslední době významně rozšiřuje svůj počet poboček, modernizujete je. Jaké s ním máte další záměry? A jak by měla vypadat moderní trafika?
Slovo „trafika“ jsme si zakázali. Máme specializované prodejny, trafiky už to dávno nejsou. Dřív to byly vlastně výdejní místa oblíbených cigaret, lidé se tam zastavili na pár vteřin. Maloprodej i v cigaretovém průmyslu se ale zásadně proměňuje. Objevují se nové, méně škodlivé produkty, neobtěžují kouřem a zápachem, a tak se snažíme zákazníkům nabídnout i tyto nové produkty.
Budujeme tak pružnou a moderní společnost, která využívá technologie a digitální nástroje, které jsou k dispozici. Jde o transformaci, z historie se musíme dostat do novověku. Pan Tomeš má chuť investovat do společnosti nemalé prostředky, daří se nám nabírat specialisty, získáváme tak prim nad konkurencí.
Letos máme dle nové koncepce v plánu přestavět většinu starších prodejen, tedy 100 obchodních míst. Zvládneme to během roku a půl, díky tomu, že na to máme připravenou kapacitu naší interiérové výroby Remy. V tom vlastně spočívá naše výjimečnost. Tímto způsobem rozvíjíme všechny firmy v holdingu. Vytváříme prostředí pro jejich spolupráci a možnou proměnu.
Jak je DT-holding v současnosti řízený?
Zakladatel holdingu Daniel Tomeš mi de facto předal kompletní odpovědnost, za což má velký obdiv, protože to není po skoro třiceti letech podnikání nic jednoduchého. Za důvěru jsem vděčný, vracím ji ale tím, že rozvíjím každou společnost z holdingu jako vlastní. Čeští majitelé firem jsou specifičtí, ale tím, že jsem si tohle období zažil, dokážu vnímat odpovědnost vlastníka. Chápu, že ji částečně přebírám, a tak mám stále motivaci být hybnou silou, lídrem holdingu.
Jaké jsou vaše hlavní vize na rok 2025?
Bude to velký rok. Tři naše společnosti jsou v transformaci, budeme obrovsky investovat. Hodně lidí bude muset přijít, někteří zase odejdou. Inovaci a růst totiž máme v DNA. Bude to zároveň těžký rok, ale ve znamení růstu. Mnoho firem a podnikatelů má spíše opačné starosti. My ale máme tuhle obrovskou příležitost.
Jiří Puršl
CEO DT-holdingu
Začínal po vysoké škole v 90. letech ve společnosti Procházka, postupně se vypracoval na jejího generálního ředitele, jímž byl čtyři roky
Poté spoluvlastnil jedničku v potravinářském importu společnost Zedníček, kterou postupně transformoval na potravinářskou výrobní a maloobchodní skupinu
Skupinu Zedníček spoluodprodal Andreji Babišovi, stala se součástí Agrofertu, následně ale došlo k její likvidaci
Působil rovněž jako poradce společnosti M.C.Triton
Věnuje se rovněž menšímu podnikání v Roudnice nad Labem, kde bydlí