Hrot24.cz
Začátek Putinova konce? Frustrované ženy ruských vojáků jsou slyšet stále víc

Shutterstock.com

Začátek Putinova konce? Frustrované ženy ruských vojáků jsou slyšet stále víc

Rusové Putina za jeho válku proti Ukrajině veřejně nekritizují. Existuje však jedna výjimka. Tou jsou nespokojené manželky ruských vojáků.

František Novák

Většina ruské populace si na probíhající válku na Ukrajině, kde každým dnem umírají stovky vojáků na obou stranách, veřejně nestěžuje. Putinův režim dokázal během posledních dvou let všechny hlasité opozičníky umlčet. V řadě případů skončili s drakonickými tresty za mřížemi ruských věznic. 

Co ale může dělat kremelskému diktátorovi vrásky na čele, jsou odbojné manželky stovek tisíc vojáků, kteří se podílejí na speciální vojenské operaci, jak se v Rusku útočné válce říká. Veřejné projevení jakéhokoli nesouhlasu dráždí Kreml i proto, že se v březnu konají prezidentské volby. V nich může díky změnám v ústavě kandidovat opět Putin, a to dvakrát po šesti letech. 

Manžel nebyl rok doma

Jednou z mluvčích frustrovaných ruských žen je Marija Andrejevová, která se nebála hovořit s reportéry německého týdeníku Der Spiegel. Nelíbí se jí, že její manžel už přes rok nebyl doma, protože slouží jako zdravotník v ruských zákopech na východě Ukrajiny. Od mobilizace na podzim 2022 neviděl ani svou dvouletou dceru.

Dětská lékařka Andrejevová tvrdí, že její muž splnil svoji vlasteneckou povinnost a už by se měl vrátit. „Chci, aby se můj manžel vrátil domů. Je vyčerpaný. Má toho dost,“ tvrdí černovlasá čtyřiatřicetiletá Moskvanka. 

Pro Putina mohou být naštvané ženy mobilizovaných vojáků, kterých bylo jen v roce 2022 okolo 300 tisíc, vážnějším problémem než několik odvážných disidentů, které ruský režim už dávno pozavíral. Organizují se na kanálu sociální sítě Telegram nazvaném „Cesta domů“ (Puť Domoj). Na začátku ledna jich bylo téměř 39 tisíc a skupina stále roste. Nejde jen o nešťastné manželky, ale také o matky a sestry vojáků.

„Putin nás zradil“

I když moskevská lékařka Andrejevová neodsuzuje válku jako takovou (Ukrajina podle ní patří k Rusku, nikoli k Západu), trpělivost s šéfem Kremlu už ztratila. „Putin mně a mé rodině ukradl mého manžela. Všechny nás zradil,“ říká odvážně v jedné z moskevských kaváren. 

Společně s dalšími tisícovkami ruských žen požaduje demobilizaci a návrat svých mužů domů. Na sociálních sítích pravidelně zveřejňují videa a fotografie zachycující, jak na veřejnosti drží tichý protest proti mobilizaci svých mužských protějšků.

Kritizují také bizarní skutečnost, že vězni odsouzení za závažné trestné činy bývají po šesti měsících na frontě omilostněni, vyznamenáni a už jsou dávno doma. Ženy se logicky ptají, proč platí pro zločince jiná pravidla než pro nevinné lidi. Angelice z Rostova na Donu zase není jasné, proč nejsou na frontu povoláni i jiní muži žijící v Rusku, když je teoreticky možné mobilizovat 25 milionů vojáků. Podepisují petice, píší úřadům, poslancům, gubernátorům nebo přímo do Kremlu. 

Putin o konci války neuvažuje

Samotný ruský diktátor ovšem zjevně neuvažuje, že by válku sám od sebe ukončil. Ruskou ekonomiku fakticky přebudoval na válečnou, rozpočet na armádu je nejvyšší od rozpadu Sovětského svazu, zbrojní průmysl vyrábí na plné obrátky. 

Fakt, že běžným Rusům skokově rostou ceny potravin a spotřebního zboží, věrchušku v Kremlu netrápí. Hlavně že propaganda může hovořit o výjimečnosti Ruska, které úspěšně vzdoruje celému Západu včetně Severoatlantické aliance.

Zlobu ruských žen – manželek, matek i sester – by ale novodobý ruský car neměl podceňovat. Stížnosti matek vojáků byly jedním z hlavních impulzů k ukončení první války v Čečensku v devadesátých letech minulého století. Také válka v Afghánistánu vyvolala odpor ruských žen a naklonila ruské veřejné mínění proti pokračování nesmyslného konfliktu. Úřady se proto snaží (zatím úspěšně) umlčet příbuzné vojáků na ruské poměry štědrým finančním odškodněním.

Počkejte po volbách, holoubkové

Aureola Putina coby geniálního stratéga by nicméně mohla utrpět, pokud by před volbami, které se konají 17. března, došlo v ruských městech na větší protesty. Kreml se stále drží scénáře, že speciální vojenská operace jde podle plánu. 

Mnozí pozorovatelé ale varují před tím, že po březnovém zvolení (jinak to dopadnout nemůže) Putin rozpoutá další vlnu mobilizace, aby zaplnil mezery po mnoha tisících Rusů, kteří se z Ukrajiny už nikdy nevrátí. Podle Kyjeva jich padlo už přes 360 tisíc