Nový německý kancléř Merz

Stranický manifest CDU volá po moderním antimonopolním úřadu a hospodářské soutěži „jejímž měřítkem bude globální trh“

koláž Hrot24 / Shuttestock.com

Nové pořádky

Německá ekonomika nade vše a přísnější přístup k marihuaně. Co přinese Merz jako spolkový kancléř

Německé parlamentní volby vyhrála konzervativní koalice Křesťanskodemokratické unie a Křesťansko-sociální unie Bavorska (CDU/CSU) s 28,5 procenty, čímž Němci pravděpodobně poslali jejich lídra Friedricha Merze do křesla spolkového kancléře. Mohl by tak vést jednu z největších evropských ekonomik. Jaké dopady může mít jeho vítězství na Evropu?

Anežka Pilchová

Zatím není jisté, jak bude vypadat nová vláda, nebo do jaké míry bude Merz schopný přetvořit německou politiku podle svých představ. Podle webu POLITICO je ale jasné, že zvolí jiný přístup než předchozí administrativy Olafa Scholze nebo Angely Merkelové.

Jedním z příkladů je jeho (zatím neúspěšná) snaha prosadit nové imigrační zákony s podporou krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), což potvrzuje jeho odklon od přístupu Merkelové a jejího slavného hesla „Wir schaffen das!“ („Zvládneme to!“). Výzvou tehdy dávala najevo, že si Německo poradí s přílivem uprchlíků. Jaké další změny lze od Merze očekávat?

Obrana

Merz už dříve varoval, že Evropa musí být připravena bránit se bez pomoci Spojených států v případě, že americký prezident Donald Trump nebude bezpodmínečně dodržovat závazky v NATO.

Zároveň naznačil, že by Německo mohlo požádat své spojence o jadernou ochranu a možné zvýšení výdajů na obranu nad aktuální dvouprocentní cíl.

Energetika

Merzova CDU se stejně jako předchozí vláda zavázala používat všechny obnovitelné zdroje, ale je ochotna se vrátit k jaderné energii. Neznamená to obnovu zavřených jaderných reaktorů, ale budoucí spolkový kancléř by mohl zkusit přesvědčit Evropskou unii, aby se k jádru chovala jako k jednomu z obnovitelných zdrojů.

Klima a udržitelnost

Vláda vedená Merzem bude klást menší důraz na změnu klimatu než Scholzova koalice, zmiňoval se o tom už v předvolební kampani. V ní vyjádřil obavy z dopadu klimatické politiky na firmy a slíbil, že upřednostní ekonomický růst před jinými zájmy Německa.

Je tak skoro jasné, že v Evropském parlamentu podpoří návrh na zmírnění ekologických pravidel proti odlesňování, stejně jako to činí frakce Evropská lidová strana, které je CDU členem.

Obchod

Křesťanský demokrat přiznal, že německá ekonomika je až příliš závislá na strastích i přáních Pekingu, proto POLITICO očekává tvrdší přístup k Číně. Jak se Merz nakonec zachová, záleží na koaličním partnerovi, který zatím ještě není jistý.

Budoucí kancléř si zároveň uvědomuje, jak je Francie pro Německo obchodně důležitá, proto je v úzkém kontaktu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Zemědělství

Merzova CDU před volbami slíbila, že chce, aby evropská Společná zemědělská politika „sloužila zemědělcům“. Zároveň strana uvedla, že obnoví daňové úlevy na naftu a přijme širší opatření k posílení jistoty plánování pro zemědělce.

„S CDU už nebude muset žádný zemědělec protestovat s traktorem před Braniborskou bránou,“ uvedla strana s odkazem na loňské zemědělské protesty.

Finanční služby

Budoucí kancléř bude v nadcházejících letech důležitým hráčem v posílení obranyschopnosti Evropy. Právě on určí, jestli Evropská komise půjčí peníze na obranu státům Unie.

Výrazně zadlužené státy, jako je Francie, Itálie nebo Španělsko, tvrdí, že tato „půjčka zdarma“ je pro ně jediný možný způsob, jak dosáhnout cílovou výši výdajů na obranu tak, jak vyžaduje jejich členství v NATO, aniž by musely provést nepopulární škrty.

Konkurenceschopnost

Německo už se nějakou dobu zmítá v ekonomické recesi, kvůli níž musejí průmysloví giganti propouštět zaměstnance a očekává se, že Merz zakročí. Ve stranickém manifestu také volá po moderním antimonopolním úřadu a hospodářské soutěži „jejímž měřítkem bude globální trh“.

Zároveň hodlá zefektivnit a restrukturalizovat národní železniční společnost Deutsche Bahn, což vzhledem k současnému žalostnému stavu společností rezonuje. Také je příznivcem mezinárodních projektů se společným evropským zájmem.

Technologie

V rámci průmyslového oživení Německa hodlá Merz do roku 2030 vyčlenit 3,5 procenta HDP na výzkum a vývoj vesmíru, kvantové výpočetní techniky, AI a cloudových technologií.

Chce také zřídit Ministerstvo pro digitální technologie a ulevit tak Ministerstvu dopravy, pod které aktuálně tyto záležitosti patří. Zároveň uvedl, že je potřeba snížit míru byrokracie jak v Berlíně, tak v Bruselu, aby Německo získalo zpět svou ztracenou konkurenceschopnost.

Kybernetika

Ještě před parlamentními volbami se berlínští zákonodárci snažili zpřísnit omezení týkající se rizikových dodavatelů (ve hře byl i úplný zákaz), jako je třeba čínská společnost Huawei, a implementovat tak pravidla EU o kybernetické bezpečnosti v kritických odvětvích.

Vítězná strana CDU ale uvedla, že chce s Čínou udržet úzkou spolupráci, zároveň se ale zavázala přijmout opatření na ochranu kritické infrastruktury. Jak přesně se k tomuto problému Merz postaví, zůstává otázkou.

Legalizace marihuany

Pro uživatele konopí je Merzova výhra špatnou zprávou. Lídr CDU se zavázal, že zvrátí částečnou dekriminalizaci marihuany, kterou zavedla Scholzova vláda. Ta totiž umožňuje mít u sebe na veřejnosti až 25 gramů konopí, což je podle Merze důvodem nárůstu kriminality spojené s drogami.