Praktiky mafie. Těžaři v Africe jsou vydáni na milost brutálním vojenským režimům
Vojenské režimy pásu chudých zemí jižně od Sahary se nebojí ani nelegálního zadržování manažerů západních těžařských firem, aby získaly kontrolu nad těžbou zlata a dalších lukrativních nerostů.
redaktor
Nástup vojenských režimů v afrických zemích Sahelu znamená pro západní těžařské společnosti velký byznysový, ale i lidský adrenalin. Musejí počítat s tím, že dělají obchody s vládou, jež nemá žádné zábrany a používá praktiky organizovaného zločinu.
Nejnověji se o tom přesvědčila kanadská firma Barrick Gold. Byla donucena pozastavit své těžební operace v Mali a místní vojenská junta společnosti zabavila vytěžené zlato v hodnotě 245 milionů dolarů (šest miliard korun). Vojenská vláda navíc vydala zatykač na ředitele firmy Marka Bristowa.
V Mali byl loni zadržován i šéf australského těžaře zlata Resolute Mining Terence Holohan. V Nigeru vojenská junta pro změnu zrušila povolení na těžbu uranu francouzské státní společnosti Orano.
Australská firma Sarama Resources se musí domáhat svých práv u mezinárodní arbitráže, protože jí vojenská vláda v Burkina Fasu odebrala licenci na průzkum těžby zlata.
Všechny tři státy spojuje to, že v nich došlo mezi lety 2020 až 2023 k vojenským převratům a následně se odklonily od Západu. Naopak našly podporu u Ruska.
Nikým nevolené režimy znárodňují, přepisují dosavadní kontrakty se zahraničními investory, mění těžební i daňové zákony. Na zahraniční manažery a pracovníky vydávají zatykače a zadržují je.
„Jednat s režimem v Mali je děsivé,“ řekl jeden ze zástupců západních firem, jenž byl nucen s juntou vyjednávat. Vlády afrických zemí si často vymýšlejí pouze záminku, proč zadržují západní manažery.
Nigerijská vláda už oznámila, že doly, kde těžila uran francouzská společnost Orano, vrací do veřejné sféry státu. Prezident Burkina Fasa Ibrahim Traoré – bývalý vojenský důstojník, který se stal samozvaným prezidentem země ve svých 34 letech – prohlásil, že nechápe, proč by zlato v zemi měli těžit nadnárodní firmy.
I když jsou tyto země velice chudé, Burkina Faso a Mali v roce 2023 vyprodukovaly přes 200 tisíc tun zlata, Niger zase disponuje bohatými ložisky uranových rud, které patří mezi největší na světě. Dosud Niger uspokojoval prostřednictvím Francie až 25 procent poptávky po uranu v rámci zemí EU.
Vojenské režimy se také rozhodly vyhostit francouzské jednotky, které bojovaly v minulých letech s islamisty. V zemích Sahelu naopak začali působit žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny, kteří nyní spadají přímo pod ruské ministerstvo obrany. Z Nigeru se navíc loni stáhli i Američané.