Černý týden pro ruskou infrastrukturu. Ukrajinci ničili skladiště ropy, rafinerie i fabriky
V uplynulých dnech se podařilo Kyjevu zasáhnout deset míst, jež jsou klíčová pro další vedení války Ruska proti Ukrajině. Zničeny byly sklady ropy a pohonných hmot, rafinerií, ale také několika výrobních závodů.
redaktor
Ukrajina čelí sice na východní frontě v Doněcké oblasti stále silnějšímu tlaku nepřítele, na druhé straně se jí daří zintenzivňovat útoky dronů a raket hluboko v týle ruského území a naplňuje tak svou vizi - přenést válku i do Ruska.
Cílem jsou sklady ropy, rafinerie, zbrojovky nebo další továrny, které přispívají k chodu ruské válečné ekonomiky.
Kromě toho, že se Ukrajincům daří snižovat schopnost Kremlu vést dál válku na Ukrajině, úspěšné masivní nálety dronů rovněž ničí ruské kapacity pro export fosilních zdrojů, který je největším zdrojem příjmů ruského rozpočtu. Americký týdeník Newsweek zmapoval, že v roce 2024 provedla Ukrajina na osm desítek útoků na ruské ropné rafinerie a sklady pohonných hmot. A od začátku roku 2025 toto úsilí Kyjev dále zintenzivnil.
Opravy těchto zařízení jsou navíc velmi nákladné, poznamenal ekonom a expert na ruský trh s ropou a plynem Sergej Vakulenko z berlínského think-tanku Carnegie Russia Eurasia Center.
Ruský rozpočet je přitom životně závislý na prodeji ropy na světové trhy. V loňském roce činily příjmy z prodeje černého zlata a zemního plynu, podle ruského ministerstva hospodářství, 240 miliard dolarů (5,9 bilionu korun).
Ukrajinský nálet z 10. ledna cílil na ruské oblasti v okolí měst Rostov, Kursk, Voroněž, Brjansk, Krasnodar a Bělgorod. Kyjev tvrdí, že některé z dronů a raket zasáhly tajná vojenská zařízení včetně muničního skladu u obce Chaltyr.
O den později Ukrajinci zničili ropnou rafinerii v oblasti Tatarstánu, jež je vzdálena přes tisíc kilometrů od fronty. Jedná se o jeden z největších a nejmodernějších ruských závodů na zpracování ropy, který dokáže zpracovat přes 16 milionů tun suroviny za rok.
Rusko navíc obvinilo Ukrajinu z útoku na kompresorovou stanici Russkaja, která dodává plyn pro plynovod Turkish Stream. Ukrajinské drony zasáhly rovněž kompresorovou stanici u obce Gaikodzor v Krasnodarském kraji v Rusku.
Chemická továrna v Brjansku byla cílem útoku amerických raket ATACMS 14. ledna. Vyrábí se zde střelný prach a další výbušniny pro rakety a munici. Byla zasažena i továrna na výrobu elektroniky.
Mezi další cíle patřil i obří sklad ropy ve městě Engels, který hořel několik dní, chemický závod Kazanorgsintez v Kazani a chemický závod Aleksino. O den později Ukrajina zaútočila na ropný sklad ve Voroněži.
Bývalá mluvčí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Julia Mendelová doplnila, že útoky na ropná zařízení jsou motivovány především snahou omezit dodávky pohonných hmot pro ruskou armádu.
Šéf Kyjevské ekonomické školy Tymofij Mylovanov k tomu dodal, že se tím také snižují možnosti Moskvy exportovat fosilní suroviny do zahraničí.