Z Tesly se stal mezinárodní politický symbol, prospělo by jí odpoutání od Trumpa, myslí si analytici
koláž Hrot24, Shutterstock.com, Canva
Automobilka v nesnázích
O Teslu se bojí už i ti nejvěrnější investoři. Politiku nech jiným, radí Muskovi
Automobilka Tesla má stále větší problémy a v posledních týdnech přicházejí o optimismus dokonce i nejvěrnější akcioví analytici z velkých investičních firem, kteří společnosti Elona Muska dosud věřili.
ptk
Analytici z Deutsche Bank, RBC Capital Markets, Stifel Nicolaus a Piper Sandler bijí na poplach kvůli odporu, který vyvolává polarizující osobnost šéfa Tesly Elona Muska.
Svým angažmá v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa podle nich své firmě škodí. Experti ze zmíněných společností proto snižují původně vysoké cílové ceny akcií Tesly na příštích 12 měsíců.
V neděli veřejnost šokoval analytik Dan Ives ze společnosti Wedbush Securities, který v amerických médiích často hovoří o technologických firmách, jako je Tesla, Apple nebo Microsoft.
Svůj roční cenový výhled tento výrazný hlas srazil o celých 43 procent – na pouhých 315 dolarů (7200 korun) za akcii. O uvadající kondici společnosti a sílících obavách investorů píše CNN.
Ivesův krok poslal akcie Tesly v pondělním ranním obchodování o sedm procent dolů, na 222,24 dolaru. Pro akciové trhy to byl vůbec špatný den. I když odpoledne Muskova firma část ztrát umazala, den zakončila poklesem o 2,6 procenta, ten navíc navázal na pětiprocentní propad minulý čtvrtek a šestnáctiprocentní v pátek.
Ives navzdory zhoršení predikce akcie Tesly doporučuje – jejich nákup by se podle něj mohl vyplatit z dlouhodobého hlediska. Nemůže ale ignorovat protesty u showroomů Tesly ani klesající prodeje po celém světě. Radí proto Muskovi, aby se co nejdříve odpoutal od Trumpovy administrativy, než bude příliš pozdě.
Část dalších investorů se známým expertem zřejmě souzní. I když firma oznámila největší čtvrtletní propad prodejů v dějinách společnosti, ve středu akcie Tesly rostly.
Začala se totiž šířit informace, že Musk oznámil ustoupení od spolupráce se současnou americkou vládou. Bílý dům i nejbohatší muž světa to ale dementovali, přičemž sám Musk ji označil fake news.
Právě deklarace pokračovat v naplňování cílů současné administrativy mohla akcie automobilky poškodit – podobně jako rostoucí obavy z recese, které živí plány amerického prezidenta na další cla. Firma Trumpova blízkého spojence je přitom vůči americkým clům méně zranitelná než ostatní automobilky.
Hodnota akcií Tesly se ode dne amerických voleb do jejich rekordního maxima 17. prosince skoro zdvojnásobila. Investoři tehdy věřili, že přítomnost Muska v Trumpově orbitu značce pomůže.
Když ale vyšlo najevo, že bude podnikatel klíčovým hybatelem některých nepopulárních kroků (mimo jiné hromadného propouštění státních zaměstnanců), společnost o téměř všechny nové zisky přišla.
Členové Trumpovy vlády udělali první poslední, aby Muskovi pomohli. Trump dokonce oznámil, že si automobil od Tesly koupí, a uspořádal kvůli tomu marketingovou akci přímo před Bílým domem.
V březnu se v obchodního zástupce Muskovy firmy na chvíli proměnil i samotný ministr obchodu a bývalý manažer z Wall Street Howard Lutnick. Na Fox News vyzval diváky, aby si Teslu koupili, protože její akcie už „tak levné nikdy nebudou“.
Zatímco odborníci upozorňovali na to, že by toto jednání mohlo být v rozporu s etickým kodexem vlády, další sešup Tesly na akciových trzích ukázal, že od projevu amerického ministra hodnota společnosti klesla pod avizovanou hodnotu.
Investoři jako Ives nadále vidí budoucnost Tesly pozitivně, zároveň ale vnímají, že ji politické kroky šéfa firmy mimořádně poškodily. Netýká se to jen Ameriky, ale také Evropy a hlavně Číny.
Právě ta totiž představuje největší trh s elektrickými auty na světě a hned po USA je druhým největším odbytištěm pro Teslu. Prodeje tam loni dosáhly 21 miliard dolarů, tedy asi 500 miliard korun.
Podle Ivese je právě Čína klíčovou zemí pro budoucí úspěch Tesly. Varuje, že odpor vůči celní strategii Trumpa na čínské zboží a spojení Muska s americkým prezidentem nelze podceňovat. Číňané by se pak v reakci mohli orientovat více na domácí značky.
Podle optimistického scénáře přišla Tesla už teď o deset procent své budoucí zákaznické základny. „Z Tesly se vlastně stal mezinárodní politický symbol,“ myslí si investor Ives – a to je podle něj pro budoucnost technologického průkopníka velmi špatná zpráva.
Podobně jako odborník z Wedbush Securities ani analytici z Deutsche Bank a další velcí hráči Teslu neodepsali a nadále doporučují nákup jejích akcií.
Navzdory snížení cenového výhledu je ovšem jejich odhad pořád vyšší než současná tržní cena. Pak jsou tu ale experti z JPMorgan Chase nebo z Wells Fargo, kteří se cenných papírů dříve slibné investice raději zbavují.
Obě instituce věští, že akcie firmy během následujícího roku přijdou o více než 40 procent své aktuální hodnoty (měřeno k pátku).
„Experti podcenili sílu reakce spotřebitelů,“ nechal se slyšet analytik JPMorgan Chase Ryan Brinkman. „Jisté je, že trend v prodejích Tesly je horší, než jsme my i trh původně odhadovali,“ uzavírá odborník.