Martin Kupka

foto Tomáš Novák, HROT

Splníme další z požadavků na přijetí eura, řekl ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) letos Česko vykáže deficit veřejných financí vůči HDP na úrovni 2,2 procenta. Jde přitom o jedno z maastrichtských kritérií pro přijetí eura.

Deficit veřejných financí vůči HDP na úrovni 2,2 procenta by znamenal splnění jednoho z maastrichtských kritérií pro přijetí eura, které stanovuje maximálně tři procenta. Kritéria jsou celkem čtyři.

Podle Kupky, který byl hostem debaty v České televizi, je ozdravení veřejných financí důležitým krokem na cestě k přijetí evropské měny. Za další důležitý krok označil veřejnou debatu o výhodách a nevýhodách eura. 

Vláda podle něj naopak nejednala o obnovení pozice vládního koordinátora pro přijetí eura, kterou do roku 2017 vykonával Oldřich Dědek. Kupka zároveň řekl, že neví, zda za funkčního období vlády premiéra Petra Fialy (ODS) začne debata o stanovení kurzu koruny vůči euru během přechodu na něj.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara je neobnovení pozice koordinátora pro euro vládou, kde mají čtyři strany z pěti v programu přijetí eura, těžko uvěřitelnou věcí. Jako pozitivní naopak označil zavedení možnosti pro firmy účtovat v eurech. Zájem firem o euro je vidět v tom, že úvěry českých podniků v eurech rostou o desítky procent, dodal.

Vládní ODS podle Kupky odmítne návrh zákona hnutí ANO o celostátním referendu, který chce opozice prosadit mimo jiné kvůli lidovému hlasování o přijetí eura nebo korespondenční volbě. „Jsem zastáncem principu zastupitelské demokracie, ODS odmítne návrh zákona hnutí ANO,“ uvedl Kupka. Podle jeho slov je důležitá debata o výhodách a nevýhodách přijetí evropské měny a jejich vysvětlování občanům.

Debata o zavedení eura zesílila po novoročním projevu prezidenta Petra Pavla, podle kterého je společná evropská měna logickou budoucností. Vyzval k tomu, aby Česko začalo dělat konkrétní kroky k zavedení eura. Česko se k přijetí společné měny zavázalo ve smlouvě o vstupu do EU v roce 2004. Z deseti států, které tehdy do EU vstoupily, euro dosud nepřijaly Česko, Polsko a Maďarsko.