Ruská ropa se prodává výrazně levněji, než s čím počítali v Kremlu při sestavování rozpočtu
miss.cabul / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Rusové mají velký problém. Ropu musí nabízet ve výprodeji
Obchodní válka, která se vyostřuje mezi dvěma největšími ekonomikami světa – USA a Čínou – má ničivé dopady na ruské hospodářství. Padající ceny ropy totiž zlevňují i ruskou ropu, která se prodává jen kolem 50 dolarů za barel.
redaktor
Klesající ceny ropy související s celním tornádem, které vyvolal americký prezident Donald Trump, mají zásadní dopad na příjmy ruského rozpočtu a ohrožují i celou ruskou ekonomiku. Před tímto černým scénářem už varovala guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová.
„Pokud bude eskalace celních válek pokračovat, obvykle to vede k poklesu globálního obchodu a globální ekonomiky a možná i poptávky po našich energetických zdrojích. Proto zde existují rizika,“ vysvětlila ruským zákonodárcům.
Krvavá lázeň moskevské burzy kvůli Trumpovi. Firmy přišly o dva biliony rublů
Zisky z prodeje ropy a zemního plynu jsou totiž nejdůležitějším příjmem ruského rozpočtu, který počítá s tím, že se bude ruské černé zlato prodávat za 70 dolarů za barel (téměř 1600 korun). Podle agentury Bloomberg ale jeho ceny spadly na úroveň o 20 dolarů nižší.
„Situaci, která je v současnosti extrémně turbulentní, napjatá a emocionálně nabitá, bedlivě sledujeme,“ popsal náladu v Kremlu mluvčí Dmitrij Peskov. Bez dalších podrobností dodal, že ruské úřady vyvíjejí maximální úsilí, aby dopady globální situace na ruské hospodářství minimalizovaly.
Finanční výnosy z exportu fosilních surovin se už v březnu meziročně propadly o 17 procent a ty dubnové budou ještě mnohem nižší, varoval web Oilprice.com.
Uralská ropa se minulý týden v baltském přístavu Primorsk prodávala za 52 dolarů za barel (necelých 1200 korun). To bylo ale ještě předtím, než Trump v úterý uvalil na Čínu cla ve výši 104 procent na veškeré zboží a říše středu následně odpověděla tarify ve výši 84 procent, což způsobilo fakticky volný pád cen klíčové fosilní komodity.
I ropa Brent se ve středu odpoledne propadla pod 60 dolarů za barel a dostala se na úrovně z roku 2021. Poté co Trump v podvečer oznámil pozastavení drakonických cel vůči většině světa na 90 dní, povyskočila až k téměř 66 dolarům, ve čtvrtek nad ránem ale pod tíhou nejistoty na trzích začala opět ztrácet.
Ruská ropa, která se obvykle prodává v průměru zhruba o deset dolarů levněji, se ani na podobné menší oživení těšit pravděpodobně nemůže. Vůči Číně, která je jejím klíčovým odběratelem, Trump naopak ještě přitvrdil a s okamžitou platností zvýšil cla na její zboží až na 125 procent. Dá se tedy očekávat další pokles poptávky po ruské ropě ze strany druhé největší ekonomiky světa.