Má se EU vracet k ruskému plynu? Pobaltí to striktně odmítá
Shutterstock.com
EU a Rusko
Mír za ruský plyn. Pobaltí to považuje za nejhorší nápad v historii
Informace o tom, že by měla EU opět přijímat ruský plyn a donutit tím Kreml ukončit válku na Ukrajině, politici v Litvě, Estonsku a Lotyšsku rezolutně odmítají.
redaktor
Některé země v unijní sedmadvacítce uvažují o scénáři, že se Rusku ustoupí v dodávkách energetických surovin výměnou za to, že Moskva přestane válčit na Ukrajině. Tuto myšlenku prosazuje hlavně Německo a Maďarsko, napsal list Financial Times.
Otevření plynovodů pro ruský zemní plyn ale ostře odmítají zástupci pobaltských republik. Litva a Estonsko vyhlásily nezávislost na Kremlu v roce 1990, Lotyšsko se odtrhlo od Sovětského svazu o rok později. Všechny pobaltské státy mají negativní zkušenosti s moderním Ruskem a už na něm nechtějí být ani energeticky závislé.
Rozhádaná Unie. Část zemí chce otevřít ruské plynovody a ukončit válku na Ukrajině
„V historii jsme viděli, že Rusko využívalo energii jako zbraň. Vrátit se zpět není v žádném případě dobré řešení,“ řekla pro americkou CNBC Kadri Elias-Hindoallaová z estonského ministerstva zahraničí, kde je odpovědná za oddělení sankcí. Země naopak prosazuje rozšíření protiruských sankcí a úplné zřeknutí se nákupu ruských nerostných surovin.
Bývalý litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis jde ve svých komentářích ještě dál. „Vyhlídka míru výměnou za závislost na ruském plynu je prokazatelně jednou z nejhorších myšlenek v dějinách světa,“ uvedl. Obnovení „katastrofální“ politiky energetické závislosti EU na Rusku by se podle něj rovnalo poplivání hrobů všech nevinných obětí ruské agrese.
Sliby chyby. Poptávka po ruském LNG v Německu raketově roste
Rovněž litevský prezident Gitanas Nausėda varoval, že změna unijního přístupu k ruskému plynu by ukázala pouze slabost politiků v rámci EU. Neměli by uvažovat ani o možnosti, že se po válce na Ukrajině dodávky ruského plynu do Evropy obnoví. Litva je podle něj velmi zranitelnou zemí, protože sousedí s ruskou Kaliningradskou oblastí a také s Lukašenkovým Běloruskem, které jde na ruku Putinovi.
Evropská komise tvrdí, že nevede žádná jednání o tom, že by se Unie vrátila k ruskému plynu, aby dostala za jednací stůl o mírovém řešení na Ukrajině ruského prezidenta. Mluvčí komise Paula Pinhoová zdůraznila, že k jakýmkoliv jednáním o míru musí být přizvána samotná Ukrajina.
Německo bez fanfár opouští zelené sny. Plynové elektrárny získají dotace na další dekády
Komise se stále drží plánu úplně ukončit odběr ruské ropy a zemního plynu k začátku roku 2027. Evropské státy ale stále ve větší míře dovážejí na unijní trh ruský plyn ve formě LNG, do Evropy se dostává ruský plyn stále přes plynovod TurkStream, který vede po dně Černého moře. Následně je napojen na plynovod vedoucí do Bulharska, Srbska a Maďarska.
Rovněž Polsko se ostře vymezilo proti myšlence, že by se Unie měla vrátit k ruskému zemnímu plynu. „Mohu jen doufat, že se evropští lídři poučí z ruské agrese proti Ukrajině a prosadí rozhodnutí nikdy neobnovit čerpání plynu plynovodem Nord Stream,“ zdůraznil polský prezident Andrzej Duda.