V USA začal boj o influencery a Meta hází peníze plnými hrstmi (ilustrační foto)

V USA začal boj o influencery a Meta hází peníze plnými hrstmi (ilustrační foto)

Shutterstock.com

Sociální sítě

Normální pracující zapláčou. Meta nabízí influencerům pohádkové sumy, když přejdou na Instagram

TikTok, který v USA bojuje o přežití, má další problém. Jeho oslabení využily konkurenční sociální sítě. Ty se snaží posílit svou pozici na poli krátkých videí a stát se hlavní platformou pro influencery. A dělají to tím asi vůbec nejúčinnějším způsobem – nabídkou velkých finančních odměn. Je až šokující, na jaké částky tvůrci internetového obsahu dosáhnou.

Vladimír Barák

Když je konkurence oslabená, je čas na silný úder. Pravděpodobně to si řekli manažeři v Metě, provozovateli sociálních sítí Facebook, Instagram a Threads. Zatímco budoucnost TikToku v USA je nejistá a od prezidenta Trumpa dostala čínská síť zatím jen pár měsíců života navíc, společnost internetového miliardáře Marka Zuckerberga oslovuje populární tvůrce s exkluzivními smlouvami. Láká je na vysoké částky výměnou za přesun jejich obsahu na Instagram Reels.

Se zjištěním přišel on-line deník Business Insider, který měl možnost prostudovat nové licenční smlouvy pro přední tvůrce e-obsahu na sítích. Meta neváhá a rozděluje nabídky do několika úrovní, aby influencery motivovala stát se ještě populárnějšími.

Těm, kteří mají více než milion sledujících na TikToku, nabízí měsíční odměny od 2 500 dolarů (asi 60 tisíc korun) až po 50 tisíc dolarů (zhruba 1,2 milionu korun), pokud budou své krátké videopříspěvky sdílet exkluzivně na Instagramu po dobu tří měsíců.

V některých případech jsou nabídky strukturované jako půlroční smlouvy s celkovou odměnou až 300 tisíc dolarů (asi sedm milionů korun).

Podmínky jsou však relativně přísné. Například u nejvyššího balíčku musejí tvůrci měsíčně zveřejnit minimálně deset nových videí, která budou delší než 15 sekund, ale nepřekročí tři minuty.

Meta neváhá a rozděluje nabídky do několika úrovní, aby influencery motivovala.

Obsah musí být nejen exkluzivní pro Instagram, ale tvůrci ho navíc musejí propagovat i na svých dalších platformách – například na TikToku či YouTube, kde budou odkazovat na svůj Instagramový profil.

To se samozřejmě konkurenci líbit nebude. Je otázkou, zda takové influencery za propagaci svých obchodních soupeřů rovnou nezablokují.

Že je taková lukrativní nabídka snem každého influencera? Někteří tvůrci ji přesto odmítají. Pro mnohé z nich je prý problematická nejen exkluzivita, ale i množství obsahu, který musejí na Instagramu zveřejňovat.

Jiní navíc kritizují to, že Meta do podmínek zahrnula povinnost publikovat v rámci Instagram Reels o 25 procent více obsahu než na influencerově druhé největší platformě pro krátká videa. Pro mnohé je to příliš velký zásah do tvůrčí svobody.

„Někteří mí klienti nabídku přijali, protože pro ně finančně dává smysl. Jiní ji ale odmítli, protože podmínky jsou příliš restriktivní,“ řekl Business Insideru jeden z manažerů influencerů, kteří se s nabídkou setkali.

Tím to ale nekončí. Kromě exkluzivních smluv Meta přišla s dalším způsobem, jak přilákat tvůrce z TikToku. Nedávno spustila program „Breakthrough Bonus“.

Pro mnohé tvůrce je problematická nejen exkluzivita, ale i množství obsahu, který musejí na Instagramu zveřejňovat.

Nabízí v něm až pět tisíc dolarů (okolo 120 tisíc korun) za tři měsíce, pokud tvůrci pravidelně publikují videa v instagramových Reels a na Facebooku. I když jde o nižší částky než u exkluzivních smluv, tato možnost může být atraktivní pro ty, kteří nechtějí úplně opustit TikTok, ale zároveň by rádi získali finanční podporu od Mety.

Nelze se tedy asi moc divit, že pro spoustu dětí a dospívajících je profese influencerů snovým povoláním. Po dlouhých desetiletích se proto přeskládal žebříček nejatraktivnějších profesí.

Být lékařem či právníkem už není tak populární, ukázal jeden z průzkumů. Do popředí se dostávají profese jako modelka, food bloggerka nebo právě influencer.