Hrot24.cz
Hollywood má demokratům pomoci „tlačit“ zelenou energetiku

foto Shutterstock.com

Hollywood má demokratům pomoci „tlačit“ zelenou energetiku

Americký zábavní průmysl dostal od administrativy Joea Bidena politické zadání. Má vysvětlovat veřejnosti důležitost používání obnovitelných energií a také ukázat negativní dopady klimatických změn.

František Novák

Ve Spojených státech se na konci června konala čtyřdenní akce s názvem Hollywood Climate Summit, jež má za úkol do americké veřejnosti napumpovat prostřednictvím zábavního průmyslu povědomí o klimatických změnách a důležitosti dekarbonizace ekonomiky.

O nutnosti asistence od hollywoodských filmových studií hovořila přímo na akci americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová. Mezi jejími protějšky v debatě o nutnosti produkce čisté energie byla například režisérka Patty Jenkinsová, jež natočila filmy Zrůda nebo Wonder Woman.

„Potřebujeme pomoc,“ uvedla Granholmová s tím, že hollywoodští tvůrci mají co nejlépe vyprávět klimatické příběhy s důrazem na čisté energie a udržitelnost.

Američané musí podle demokratické političky lépe pochopit, jak by vypadala budoucnost Ameriky, pokud bude i nadále spalovat fosilní zdroje. K tomu má pomoci i nový katastrofický film Twisters od režiséra Leea Isaaca Chunga, který ukazuje smrtící účinky přírodních katastrof, v tomto případě ničivých tornád v Oklahomě. Chung už v minulosti natočil třeba film Munyurangabo nebo se podílel na seriálu Mandalorian.

Ve Spojených státech roste v posledních letech počet ničivých tornád a klimatologové jejich hojnější výskyt vysvětlují právě klimatickými změnami. Ročně jich území Států zasáhne 1 200, což znamená čtyřikrát více než území Evropy. V Oklahomě jich je ročně v průměru 52, na území Texasu 126.

Další výzvou pro hollywoodskou zábavní mašinerii je snižování uhlíkové stopy při samotné produkci filmů a seriálů. Už před třemi lety vydala asociace filmových a televizních producentů Producers Guild of America výzvu, že je třeba snížit emise při výrobě filmů a seriálů.

Průměrná americká produkce totiž při natáčení filmů vypustí do ovzduší zhruba 33 tun ekvivalentu oxidu uhličitého denně. Je to sedminásobek množství, které vyprodukuje průměrné americké auto za rok.