Dovolená = levicový přežitek
Včetně víkendů. Musk se chlubí, že jeho úředníci pracují 120 hodin týdně
Extrémní pracovní nasazení se má stát novým vzorem pro americkou byrokracii. Elon Musk, který má na starosti zeštíhlení federálních úřadů, tvrdí, že jeho úřad pro vládní efektivitu funguje 120 hodin týdně.
redaktor
Hlavní poradce nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pro zvýšení efektivity federálních byrokratů Elon Musk, jenž vede nově zřízený úřad Department of Government Efficiency (DOGE), se snaží změnit zavedené pořádky v americké státní správě. Pomalé tempo práce úřadů v hlavním městě Spojených států má vystřídat téměř nepřetržitý provoz včetně víkendů, který je běžný pro soukromé technologické firmy.
Musk se chlubí tím, že „jeho“ úředníci pracují trojnásobný počet hodin za týden. „DOGE pracuje 120 hodin týdně. Naši byrokratičtí odpůrci v nejlepším případě pracují 40 hodin týdně. Proto prohrávají,“ napsal Musk na své síti X.
V praxi by to znamenalo, že úřad funguje každý den více než 17 hodin. Cílem nejbohatšího muže planety je ušetřit ve federálních strukturách až bilion dolarů za rok.
Miliardář a vizionář Musk dále dodal, že jen málo amerických byrokratů pracuje rovněž o víkendu. Podnikatel je znám svým odporem k dovoleným, naopak ve svých firmách vyžaduje obrovské pracovní nasazení.
Tento přístup by chtěl přenést do americké státní správy, napsal web Business Insider. Sám o sobě prohlašuje, že pracuje zmíněných 120 hodin týdně a očekává to také od ostatních.
Když Musk koupil v říjnu 2022 sociální síť Twitter, kterou překřtil na síť X, okamžitě nařídil zavést osmdesátihodinový pracovní týden, což znamená 11,4 hodiny v práci každý den.
Zpravodajský web Business Insider k tomu ale napsal, že zůstává nezodpovězenou otázkou, zda bude tento přístup fungovat i ve vládních úřadech. „Muskův tweet zdůrazňuje jeho filozofii, která se týká pracovní morálky a neefektivity byrokracie,“ uvedl Shannon Copeland, generální ředitel společnosti SIB, která snižuje ve firmách provozní náklady.
Dodal nicméně, že z dlouhodobého hlediska není 120 hodin v práci za týden pro většinu lidí udržitelných řešením. V soukromém sektoru se navíc produktivita práce zvyšuje zejména automatizací a proaktivním řízením nákladů. Ředitel newyorské společnosti Endless AI Roi Ginat tvrdí, že Muskovy poznámky na sociálních sítích nelze brát doslovně.
„Příliš dlouhé pracovní nasazení vede k únavě a vyhoření. Mnoho lidí nebude dobře fungovat bez dostatečného spánku. S narůstající únavou navíc přibývá chyb,“ vysvětlil. I když sám pracuje 85 hodin týdně, nejlepší podnikatelské nápady mu prý přicházejí v době, kdy je na výletě s dětmi.