Peking dotuje vše, i nákup mikrovlnek a rýžovarů. Číňané totiž odmítají utrácet
Pokud se má Čína vrátit k zásadnějšímu ekonomickému růstu, musí v první řadě nastartovat domácí spotřebu. I proto se komunistický režim uchyluje k masivním dotacím dokonce na běžné zboží.
redaktor
Komunistické vedení druhé největší ekonomiky světa si stále láme hlavu nad tím, jak nastartovat hospodářský růst v zemi, kde i v ekonomickém sektoru hraje první housle strana a vláda. Čínské hospodářství je silně regulováno a postaveno na všudypřítomných vládních dotacích.
Od pandemického ekonomického šoku způsobeného covidem-19, který se do celého světa začal šířit z čínského města Wu-chan, se HDP říše středu nedokáže přehoupnout přes pět procent ročně, což je minimální cíl prezidenta Si Ťin-pchinga. V zemi, kde žije 1,4 miliardy lidí, zkolaboval realitní trh a domácnosti výrazně šetří.
Aby běžní obyvatelé začali utrácet a nastartovali domácí spotřebu, dostávají od vlády slevu dvacet procent, pokud vymění své staré domácí spotřebiče za nové. Jedná se o jakési šrotovné na čínský způsob.
Program, který funguje už od loňského března, se neustále rozšiřuje o nové položky. Nejprve měl motivovat obyvatele největší asijské ekonomiky ke koupi nových ledniček, praček nebo klimatizačních jednotek.
Nyní se rozšiřuje i na menší přístroje, jako jsou mikrovlnné trouby, myčky na nádobí nebo rýžovary. Vláda na výměnu zboží v čínských domácnostech vyčlenila 81 miliard jüanů (269 miliard korun). Úřady tvrdí, že je program úspěšný.
HDP ale stále neroste, jak si čínští komunisté naplánovali. Kromě nízké domácí spotřeby se pozornost obrací na vysokou nezaměstnanost mladých lidí, která dosahuje 17 procent.
Další komplikací pro Peking je vypuknutí deflační spirály, která by dále podvazovala ekonomický růst. Podle posledních údajů se meziroční míra inflace pohybovala v prosinci na úrovni 0,1 procenta. Hlavní ekonom pro Čínu v nizozemské bance ING Lynn Song tvrdí, že dosavadní ekonomické ukazatele nenaznačují, že by domácnosti začaly ve větší míře utrácet.
Strašákem pro čínské komunisty je také nástup Donalda Trumpa do Bílého domu. Vítěz prezidentských voleb v USA se dlouhodobě netají záměrem navyšovat dovozní cla na zboží z asijské velmoci.
To by znamenalo poškození čínského exportu. Na těžké časy se už tamní centrální banka připravuje tím, že ve velkém nakupuje zlato. Chce se tím připravit na situaci, že jüan bude dále oslabovat vůči americkému dolaru.