Více uhlí, méně čisté energie, plánuje Donald Trump. Vyplatí se to USA?
Foto: Below the Sky / Shutterstock.com
Obnovitelné zdroje
Trump si pod sebou řeže zelenou větev. Lukrativní trh čistých energií přenechá ostatním
Investoři do čisté energie se pravděpodobně stáhnou z USA, příležitosti se ale možná chopí další země, aby přechod k obnovitelným zdrojům energie urychlily. Láska k planetě nemusí být jejich hlavní motivací, jde o bezpečnost i peníze.
ptk
Narušení světové ekonomiky nepředvídatelnými kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolává obavy, že obchodní války ukončí snahy o zkrocení globálního oteplování.
Ekonomičtí odborníci podle deníku The Guardian varují, že by cla mohla spustit globální recesi, s dalekosáhlými důsledky pro investory. Ty se nevyhnou se ani těm, kdo své peníze vložili do zelených projektů nezbytných k dosažení klimatických cílů.
Strach z recese tlačí dolů ceny ropy a plynu. Kvůli tomu je levnější zamořovat ovzduší a obtížnější obhájit investice do čistších alternativ typu elektrických vozů nebo nízkoemisního vytápění.
Nejhorší obava se ale týká Číny. Právě ji v otázce cel Trump šetří ze všech nejméně, jenže právě ona je největším světovým výrobcem technologií pro čistou energii.
Kroky amerického prezidenta tedy mohou osekat investice do zelených projektů v USA. Proč na tom záleží? Spojené státy jsou druhým největším znečišťovatelem ovzduší oxidem uhličitým.
Pokud se USA odstřihnou od levných technologií z Číny, začnou v rozvoji čisté energie zaostávat za zbytkem světa. Pro americké vývojáře ekologických řešení je to další rána. Už teď musí čelit rušení zelených pobídek z éry Joea Bidena.
USA se na zeleném trhu ocitnou na periferii, varuje Leslie Abrahamsová z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. Cla podle ní zvýší náklady na vývoj čisté energie, protože země dosud silně závisela na dovozu jak hotových výrobků, tak součástek, které jsou třeba k domácí výrobě.
Nahradit výpadek domácí výrobou bude pomalé a drahé – stavební materiály jako cement, ocel nebo hliník rovněž podléhají clům. Vkládat své peníze do průmyslu, který nemá podporu, se budou investoři zdráhat.
Po vypuknutí případné globální recese se přístup k levnému kapitálu zřejmě zhorší. Čína začne vyvážet do destinací, kde je o čistou energii zájem. Nejenže Trumpova země nebude vyrábět energii čistě, ale diskvalifikuje se i z trhu s obnovitelnými zdroji.
Co představuje tragédii pro americkou ekonomiku, je obrovskou příležitostí pro zbytek světa, upozorňuje Kingsmill Bond z think-tanku Ember. Globálně americká cla přechod na obnovitelné zdroje neohrozí. Do USA směřovala jen čtyři procenta čínského vývozu čisté techniky, sektor loni zároveň rostl o třicet procent.
Ublíží to ale obyčejným lidem, hlavně Američanům, myslí si Andreas Sieber z mezinárodní neziskovky zaměřené na boj proti klimatické krizi 350.org, která rozvoj zeleného průmyslu sleduje. „Přechod na obnovitelné zdroje se ‚stopnout‘ nedá. Trumpova opatření izolují USA a zdraží energii pro spotřebitele,“ konstatuje.
Oproti administrativě Joea Bidena je to velká změna – předchozí prezident zelenou ekonomiku masivně podporoval. Investoři zřejmě dosavadní projekty dokončí, ale až budou zvažovat nové příležitosti, poohlédnou se mimo Ameriku.
Pravděpodobně na „úrodných trzích“ jihovýchodní Asie, Austrálie a Brazílie. V nejistých časech budou podle odborníků státy budovat vlastní energetickou a čistou infrastrukturu. Ne tak z lásky k planetě, ale kvůli bezpečnosti. Investory, které odvrhl Trump, si rozdělí jiní – velkým lákadlem pro ně bude nabídka stabilního prostředí.
Zelená ekonomika se nezastaví, klima je ale společné prostředí a USA jsou v produkci oxidu uhličitého hned za Čínou, která vypouští třikrát tolik co celé Spojené státy.
Teď to vypadá, že se staronový prezident snaží svého asijského rivala dohnat. Stačí se podívat na jeho plány. Návrat výroby do USA, obrovsky energeticky náročný provoz datových center ruku v ruce s podporou umělé inteligence, úmysl zvýšit těžbu amerického uhlí.
Výkonná ředitelka 350.org Anne Jellemová je k vizi skeptická. „Snaha Trumpa vnutit Američanům uhlí coby řešení je nebezpečná iluze, která ohrožuje naše zdraví, ekonomiku i budoucnost,“ uzavírá.