Jakub Rochlitz, investiční analytik společnosti eToro
Foto: eToro
Big Tech pod drobnohledem: Wall Street čeká klíčový týden plný výsledků, co to bude znamenat pro AI revoluci?
Čeká nás jeden z nejrušnějších týdnů pro Wall Street, během kterého budou stovky firem reportovat své čtvrtletní výsledky. Dostaneme data ze všech sektorů trhu. Pozornost investorů se ale pravděpodobně zaměří na technologické giganty neboli bývalou „Velkolepou sedmičku“. Uvidíme reporty Applu, Mety, Amazonu i Microsoftu. Jejich výsledky by mohly stanovit tón pro vývoj na trhu v nejbližších týdnech, píše Jakub Rochlitz, investiční analytik společnosti eToro.
Jakub Rochlitz
Investoři vstupují do tohoto týdne s opatrným optimismem. Po mírném zotavení v minulém týdnu záleží další vývoj především na plánovaných investicích do AI infrastruktury a cloudu. Po nedávných zprávách o rušení plánovaných datových center od Microsoftu a Amazonu hledají investoři odpovědi.
Všichni se snaží určit, jak velký dopad budou mít Trumpova cla na společnosti klíčové pro AI revoluci. Dovozům z Číny totiž hrozí až 145procentní celní sazba, těm z Tchaj-Wanu až 32procentní a jiné země čelí hrozbě 25procentních cel. Čipy ale prozatím dostaly od většiny cel výjimku. Investoři proto budou v tomto týdnu hledat odpovědi na dvě klíčové otázky.
Tou první je, do jaké míry hrozí oslabení poptávky po AI čipech. Z kvartálních výsledků amerických firem je cítit zvýšená opatrnost, zatímco průzkumy ukazují rekordně negativní náladu spotřebitelů. Předběžné reporty HDP a PCE inflace v USA z tohoto týdne nám poskytnou důležitá data, podle kterých budeme moct prognózovat další vývoj.
Potenciální ochlazení ekonomiky by mohlo donutit technologické giganty přehodnotit plánované investice do AI v řádu desítek miliard dolarů . Pro sektor závislý na víře v budoucí růst by to byla špatná zpráva.
Druhou je míra narušení dodavatelských řetězců výrobců čipů. Ty totiž patří k nejkomplexnějším na světě. Čipy mohou být navrženy v USA, vyrobeny na Tchaj-wanu, zapouzdřeny ve Vietnamu, testovány v Číně a nakonec dovezeny zpět do USA.
Trumpova plánovaná cla tyto řetězce ohrožují a mohou výrobu čipů výrazně prodražit. AI čipy jsou navíc považovány za záležitost národní bezpečnosti, takže obchod s nimi pravděpodobně podlehne přísnějšímu drobnohledu.
Strach je ale možná přehnaný. Výsledky většiny výrobců čipů za první čtvrtletí zatím překonaly očekávání. Tchajwanský gigant TSMC ve svém kvartálním reportu zmínil pokračující růst poptávky po AI čipech a dodal, že zatím nepozoruje změny v chování klientů kvůli clům. To stejné potvrdil i nizozemský gigant ASML. Výrobce pamětí SK Hynix také přisoudil své silné výsledky rostoucí poptávce po AI čipech.
Naopak na straně poptávky zazářil minulý týden Google, který překonal očekávání analytiků a jehož investice (CapEx) míří k cíli 75 miliard dolarů. Zpomalení tedy zatím nevidíme. Pokud se kvartální reporty ostatních technologických gigantů ponesou v podobném duchu, můžeme očekávat býčí náladu na trhu a růst v oblasti AI akcií.