Marissa Mayerová

AI změní vše a možná rychleji, než si dovedeme představit, věří bývalá manažerka Googlu Marissa Mayerová

Andrew H. Walker / Wikimedia Commons / Shutterstock.com, koláž Hrot24

Umělá inteligence

Exmanažerka Googlu věří, že AI může lidem přinést radost. Záleží na tom, zda vývoj ovládnou USA, nebo Čína

Skokový rozvoj umělé inteligence budí obavy, ale i velká očekávání. Bývalá manažerka Googlu a Yahoo Marissa Mayerová sází spíš na tu druhou variantu. Je zapálenou technooptimistkou, která věří, že AI lidem ušetří čas, posílí vztahy a přinese více radosti. Sama na tom pracuje ve startupu Sunshine.

ptk

Marissa Mayerová byla jednou z prvních zaměstnankyň Googlu a jako první inženýrka pomáhala vyvíjet jeho vyhledávač. Během třinácti let ve firmě hrála klíčovou roli i u produktů jako Mapy nebo Gmail. Pět let pak působila jako generální ředitelka Yahoo. Centrem jejího snažení bylo propojení technologií a uživatelského komfortu.

Po letech velké hráče opustila a rozhodla se své zkušenosti uplatnit ve startupu Sunshine. Společnost se soustředí na využití AI ke zjednodušení každodenních úkonů – od správy kontaktů až po připomínky narozenin.

Poslední novinkou je aplikace pro sdílení fotografií. Apka jde ruku v ruce s vizí manažerky, která věří, že technologie mohou posilovat osobní vazby a usnadňovat komunikaci.

„Jsem technooptimistka,“ uvedla Mayerová v rozhovoru pro BBC. „Věřím, že umělá inteligence – pokud je použita s rozmyslem – ušetří lidem čas, posílí vztahy a přinese více radosti.“

Už v roce 2020 přišla její firma s aplikací Sunshine Contacts, která pomocí AI třídí a aktualizuje kontakty v telefonech. Pozdější Sunshine Birthdays zase uživatelům připomíná narozeniny a umožňuje posílat dárky nebo přání.

Poslední novinka slibuje úlevu každému, kdo si otevře databanku s fotografiemi a je zahlcen jejich množstvím. Bezplatná služba Photo Messaging umí rozpoznat přátele na fotkách, propojuje je s kontakty, seskupuje snímky z různých akcí – od grilovaček po svatby – a umožňuje je snadno sdílet.

Otázky ohledně ochrany soukromí startup údajně nepodceňuje: před sdílením fotek vyžaduje souhlas uživatelů. Data si ale ukládá a část informací sdílí se třetími stranami – tvrdí však, že je neprodává. Mayerová je přesvědčena, že její technologie umožní lidem trávit víc času skutečnými vztahy, místo ťukání do obrazovek.

Právě teď se firma snaží usnadnit sdílení fotek v menších skupinách. Zatímco jednotlivé fotky lidé pošlou třeba esemeskou, a pokud je chtějí sdílet se světem, vystaví je třeba na Instagram, služba Sunshine Photo umožňuje vytvořit sadu fotek z konkrétního zážitku a poslat ji skupině od pěti do několika set lidí. Mayerová si myslí, že žádná jiná služba – zmiňuje Google i Apple Photos – to nedokáže tak dobře.

„Často je to tak složité, že lidé nakonec fotky vůbec nesdílejí. Snažíme se tedy využít rozpoznávání obličejů, třídíme kontakty a polohu a skládáme dohromady celkový obraz: kdo konkrétní skupinu tvoří, proč se sešla a jakým způsobem by si nejspíš přála ty fotky sdílet.“

Pokud si mají lidé pustit AI tak blízko k tělu, zřejmě by měla podléhat nějaké kontrole. Na otázku, jestli se manažerka obává regulace umělé inteligence, odpovídá, že je především třeba, aby na jejím vývoji spolupracoval stát i odborníci.

„Obávám se, že se v USA izolujeme a nevnímáme, že AI se rozvíjí i jinde – hlavně v Číně. Pokud inovaci přibrzdíme regulací, jinde tak postupovat nebudou,“ varuje.

Hlavními rivaly podle expertky nejsou firmy, ale velmoci jako USA a Čína. Jako příklad uvádí nedávné překvapení jménem DeepSeek – chatbota, kterého čínská konkurence vyvinula rychle a levně. Kdo bude mít v technologické soutěži navrch, určí, v jakém světě vlastně budeme žít.

„Jde o to, zda upřednostníme veřejnou bezpečnost prostřednictvím rozsáhlého dohledu, nebo budeme důsledně chránit soukromí, i za cenu menší kontroly.“

A kde vidí odbornice AI za pět až deset let? Mayerová z ní obavy nemá, umělá inteligence podle ní pronikne do většiny oblastí života. „Říká se, že lidé nadhodnocují blízkou budoucnost a podceňují tu vzdálenou.“ Sama prý jako malá očekávala, že se bude v dospělosti přepravovat létajícími auty.

Vize jako ze sci-fi filmů se nenaplnila. „Ale zároveň tehdy ani neexistoval internet – a ten všechno změnil. AI se vyvíjí rychle. Možná je to první technologie, která tohle pravidlo přepíše a překvapí nás už v krátké době. Dlouhodobě určitě,“ uzavírá Mayerová.