Hrot24.cz
Soud poslal do likvidace čínského developera Evergrande. Dluží 300 miliard dolarů

Shutterstock.com

Soud poslal do likvidace čínského developera Evergrande. Dluží 300 miliard dolarů

Symbol čínské realitní krize – společnost Evergrande – je v likvidaci. Podle soudu se firmě nepodařilo s věřiteli dosáhnout dohody o restrukturalizaci.

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Hongkongský soud v pondělí nařídil likvidaci společnosti China Evergrande Group. Silně zadlužený čínský developer tvoří středobod realitní krize největší asijské ekonomiky.

Poté, co se Evergrande o víkendu nepodařilo dosáhnout dohody o restrukturalizaci závazků ve výši více než 300 miliard dolarů, soudkyně Linda Chanová vyhověla žádosti o likvidaci, kterou na firmu více než před rokem podali zahraniční věřitelé.

Dvacet procent a dost

S odvoláním na „zjevný nedostatek pokroku“ a „platební neschopnost společnosti“ Chanová v zaplněné soudní síni podle serveru Nikkei Asia řekla: „Domnívám se, že je vhodné, aby soud vydal rozhodnutí o likvidaci společnosti, a proto nařizuji likvidaci.“

Podle jejího příkazu budou jmenováni likvidátoři, kteří převezmou kontrolu nad developerem a prodají jeho majetek. K likvidaci dojde v době, kdy se čínský realitní sektor snaží zotavit z následků pandemie a vlastních neuvážených investic.

Obchodování s akciemi Evergrande v Hongkongu bylo během ranní seance pozastaveno poté, co se propadly o více než dvacet procent. Obchodování bylo zastaveno také s dalšími dvěma hongkongskými dceřinými firmami řečené společnosti – Evergrande Property Services Group a China Evergrande New Energy Vehicle Group. Opatření následovalo po jejich poklesu o tři, respektive o osmnáct procent.

Společnost Evergrande novinářům neposkytla k poslednímu vývoji své nezáviděníhodné situace žádný komentář. Také firma Top Shine Global – zahraniční věřitel, který v červnu 2022 podal návrh na likvidaci skupiny China Evergrande Group –, se odmítla vyjádřit.

Sorry, zavřeli šéfa

„Společnost si za likvidaci může jen sama,“ řekl novinářům po jednání Fergus Saurin, právník z advokátní kanceláře Kirkland & Ellis, který zastupuje držitele dluhopisů ve výši čtyř miliard dolarů. „Společnost s námi nemluvila. V minulosti došlo na poslední chvíli k jistému jednání, které však nikam nevedlo.“

Právníci Evergrande argumentovali tvrzením, že firmě v lepší komunikaci zabránilo zadržení jejího zakladatele Sü Ťi-jina (známého také jako Chuej Ka-jan). Soudkyně Chanová při prosincovém slyšení uvedla, že soud bude muset vydat příkaz k likvidaci firmy, pokud čínský developer nepředloží „konkrétní“ plán restrukturalizace.

Evergrande ovšem pouze loni v srpnu požádala o ochranu před bankrotem v New Yorku. Snažila se tak ochránit svá americká aktiva před věřiteli během restrukturalizace v zahraničí. Hengda Real Estate Group – hlavní dceřiná společnost Evergrande v pevninské Číně – přitom čelí 2053 případům, z nichž každý se týká více než 30 milionů jüanů, v celkové hodnotě 490,06 miliardy jüanů (68,3 miliardy dolarů).

Evergrande se soudí s věřiteli v takovém měřítku, že občas žaluje sebe sama. Evergrande Property Services Group, dceřiná společnost developera, uvedla, že zahájila soudní řízení proti řadě firem, včetně samotné Evergrande, s cílem získat zpět 11,4 miliardy jüanů ze záruk za depozitní certifikáty. Vyplývá to z podání, které se objevilo v pátek večer na hongkongské burze.

Zkouška hongkongské síly

Z téhož zdroje pochází informace, že Evergrande 25. ledna uzavřela dohodu o prodeji části dceřiné developerské společnosti ve městě Šan-tchou v hodnotě 304 milionů jüanů. Podle všeho to svědčí o tom, že vedení Evergrande se na poslední chvíli pokusilo svůj dluhový problém vyřešit – ale příliš pozdě a příliš nerozhodně, než aby to věřitele přesvědčilo.

Rozhodnutí soudkyně Chanové bude zároveň fungovat jako sonda dosahu hongkongské justice v pevninské Číně, v níž jsou zahraniční nároky všeobecně považovány za málo významné. Zpomalení trhu s nemovitostmi se navíc stalo jedním z největších vnitropolitických problémů Pekingu, komentuje událost list Financial Times.

Evergrande je sice kotována na burze v Hongkongu, ale téměř všechna její aktiva – a drtivá většina jejích závazků v hodnotě více než 300 miliard dolarů – se nacházejí v pevninské Číně. Tamní úřady dosud upřednostňovaly dostavění nedokončených developerských projektů před radikálními opatřeními, jako je likvidace.