Zakladatelé Tensor Ventures: Petr Ulvr, Roman Smola a Martin Drdúl
foto: Tensor Ventures
Medicínské technologie
Vyvíjí léky na rakovinu a oceňuje ho i NATO. Čeští investoři podpořili převratný nizozemský startup
Biotechnologický startup QurieGen získal 2,2 milionu eur (asi 55 milionů korun) v investičním pre-seed kole na vývoj pokročilé technologie založené na umělé inteligenci, jejímž cílem je urychlit vývoj léků v onkologii.
Kinga Matulaová, generální ředitelka a spoluzakladatelka QurieGen, popisuje startup jako průkopníka v budování „Google Map pro buňky“ s potenciálem zachránit miliony životů.
Startup a jeho technologii podpořil syndikát investorů z regionu střední a východní Evropy. Jmenovitě investiční fondy Tensor Ventures, Lighthouse Ventures, BSV Ventures, Moondust Ventures a 22 Hor Invest, jakož i renomovaný americký investor Tim Draper z Draper Associates, který investoval do společností jako SpaceX, Tesla, Bitcoin nebo Carta.
Za startupem stojí mladá vědkyně, inovátorka a podnikatelka, jejíž cesta vedla z akademické půdy přes osobní boj s rakovinou až k založení startupu QurieGen. Tento nizozemský startup s polskými kořeny vyvinul převratnou technologii, která umožňuje hlubší pochopení mechanismů onemocnění a fungování konkrétních léků proti rakovině na úrovni jedné jediné buňky.
Inovace pomáhá farmaceutickým společnostem urychlit a snížit náklady na vývoj nových a účinnějších léčebných postupů.„V době, kdy jsem byla diagnostikována jako onkologická pacientka, jsme zároveň s týmem vědců a farmaceutů v Nizozemsku vyvíjeli převratnou jednobuněčnou technologii,“ popisuje začátky Kinga Matulaová.
„V té době přišla žádost od jedné farmaceutické společnosti na studium léku schváleného Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, který ale nefungoval podle jejich očekávání. Jednalo se o náš první placený projekt, ve kterém jsme navrhli speciální technologii pro studium jednotlivých buněk. Tento projekt a dva další vedly k založení startupu QurieGen, který v současnosti vedu,“ přibližuje.
„Mnohem lépe jsme pochopili, proč některé léky na určité druhy rakoviny fungují, zatímco jiné ne. Toto zjištění bylo přelomové. Naše technologie by mohla pomoci urychlit vývoj léků a učinit ho rychlejším a nákladově efektivnějším,“ vypráví Matulaová.
„Kromě vědeckých poznatků mi však můj osobní boj umožnil nahlédnout do problémů, kterým onkologičtí pacienti čelí, z první ruky. Tato zkušenost také posílila mé odhodlání iniciovat smysluplnou změnu,“ dodává spoluzakladatelka a generální ředitelka společnosti QurieGen.
Špičková kombinace vědkyně a podnikatelky
QurieGen v současné době působí mezi Nizozemskem a Polskem a využívá vyspělou vědeckou základnu v Nizozemsku i polský technologický ekosystém.
„Kinga je jedinečnou kombinací špičkové vědkyně a podnikatelky a my doufáme, že její příklad přiláká k deep techu další nadšené a schopné ženy, jako je ona,“ říká Roman Smola z deep tech fondu Tensor Ventures. Tento fond zároveň celou investici vedl, přičemž celou transakci měl na starost Jan Faflík.
„Naše investice do společnosti QurieGen se dokonale shoduje s naším posláním v Moondust Ventures: podporovat vynikající a vizionářské týmy využívající technologie k transformaci zdravotnictví. Přístup společnosti QurieGen k objevování léků založený na umělé inteligenci má potenciál způsobit revoluci ve vývoji léčebných postupů a podpořit průlom v precizní medicíně,“ říká Marios Nicolettis, řídící partner společnosti Moondust Ventures.
„Investovali jsme do společnosti QurieGen, protože vidíme nejen transformativní technologii s potenciálem revoluce ve vývoji léků proti rakovině, ale také mimořádně silný a různorodý tým, který ji řídí. Kinga a její tým v sobě spojují prvotřídní vědecké znalosti s osobní odolností a podnikatelskou odvahou. QurieGen je dokonalým příkladem těchto ambicí,“ shrnuje Sandra Golbreichová, generální partnerka BSV Ventures.
Globální uznání: Silicon Valley a NATO
Startupu QurieGen se daří na mnoha úrovních. Kromě vítězství v soutěži Draper Hero (červenec 2022) získal také první místo v soutěži Extreme Tech Challenge 2024. Kromě již zmíněných ocenění byla společnost QurieGen právě uznána jako jeden ze sedmdesáti čtyř nejlepších startupů vybraných z 2 600 uchazečů pro účast v prestižním programu NATO DIANA.
„Je to pro nás neuvěřitelná pocta a významný milník na naší cestě,“ říká Maciej Jarząb, provozní ředitel a spoluzakladatel QurieGen.
„Účast v programu NATO Diana nejen potvrzuje platnost naší technologie, ale také nám poskytuje jedinečnou příležitost vyvíjet řešení dvojího použití, která mohou mít významný dopad jak v komerčním, tak v obranném sektoru. To nám otevírá dveře k novým partnerstvím, špičkovému výzkumu a globální expanzi.“
V rámci programu získá od NATO Diana společnost QurieGen finanční prostředky ve výši sto tisíc eur (2,5 milionu korun), bude mít přístup k více než 180 testovacím střediskům a bude se účastnit jednoho ze 13 specializovaných akcelerátorů.