Příliš mocný Facebook
Výpadek Facebooku posílil argumenty zastánců nuceného rozprodeje částí sociální sítě.
redaktor
Provozovatele největší sociální sítě minulý týden postihla velká nepříjemnost. Zrovna v den, kdy právníci Facebooku odeslali soudu žádost, aby se přestal zabývat návrhem Federální obchodní komise na nucené rozdělení firmy kvůli monopolnímu postavení, postihl ho zhruba šestihodinový výpadek.
Vzhledem k tomu, že Mark Zuckerberg v minulých letech skupoval i dotírající konkurenci, bez digitálního spojení se světem kvůli tomu zůstali také uživatelé sítě Instagram a komunikátoru WhatsApp. Dohromady asi dvě miliardy lidí.
Závislost na komunikaci přes servery Facebooku dokazovaly statistiky jinak opomíjených alternativ. Třeba mobilní operátoři počítali odeslané esemesky v několikanásobcích běžného provozu. Pár hodin to jako provizorní řešení stačilo. Kdyby ale výpadek trval déle, pocítily by to i některé firmy, které na Facebooku mají postavený svůj byznys. Najít rychle alternativní řešení je totiž nemožné.
Zastánci nuceného rozprodání části služeb situaci využili a spustili palbu s obvyklými argumenty. Kvůli koncentraci tří platforem pod jednou střechou má prý Facebook uživatele v hrsti. Mnoho z nich se přitom stalo zákazníky Facebooku nedobrovolně: i když si nezřídili účet, Zuckerberg si je prostě koupil. Odejít ale nemají kam.
Podle Federální obchodní komise jsou nepřijatelné také metody, jimiž dominantní hráč na trhu hned v zárodcích odstraňuje potenciální nové konkurenty. Buď je koupí a zavře, nebo jim alespoň přetáhne klíčové lidi. Na trhu sociálních sítí tak nemá šanci etablovat se nový hráč.
Zda soud žádosti Facebooku o odložení celé věci k ledu vyhověl, zatím nevíme. „Cvičným“ kolapsem, který zasáhl více než čtvrtinu obyvatel planety, si ale firma případnou obhajobu určitě neusnadnila.
Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.