Budoucnost energetiky
Začal závod o nejmenší jaderný reaktor. Má sloužit jako výkonná baterie
Jaderné energetické firmy a startupy se snaží uvést na trh minireaktor, který bude sloužit jako baterie. Uplatnění má najít na lodích, ropných plošinách nebo v datových centrech.
redaktor
Reaktor, který se vejde do běžného přepravního kontejneru, má v následujících letech konkurovat lithium-iontovým bateriím. Myšlenku jaderných mikroreaktorů, které lze použít prakticky kdekoliv, prosazuje americká společnost Westinghouse.
„Původně se myslelo, že existují části ekonomiky, které bude obtížné dekarbonizovat. Zejména se jedná o vzdálené komunity, které jsou závislé na dodávkách nafty, která je ale velmi drahá,“ vysvětil vedoucí programu mikroreaktorů eVinci společnosti Westinghouse Jon Ball.
Věří nicméně, že na otázky ohledně spolehlivého bezemisního zdroje dokáže nejlépe odpovědět jaderná energie. Zájem o reaktory začíná projevovat stále více technologických a výrobních firem.
V současnosti už probíhá několik desítek projektů na vývoj malých modulárních reaktorů, které mají mít instalovaný výkon do 300 megawattů. Mikroreaktory by měly mít jen zlomek výkonu, zhruba okolo 20 megawattů. To je ekvivalent zdroje, který dokáže zásobovat elektřinou 20 tisíc domácností.
Cílem je, že budou fungovat jako obří baterie bez kontrolní místnosti nebo obsluhy. Reaktor v kontejneru bude pouze přivezen na dané místo, zapojen a bude po dobu několika let dodávat energii. Po výměně paliva může sloužit dál.
Společnost Westinghouse v prosinci získala povolení od amerických jaderných regulátorů na vývoj řídícího systému, který může na dálku ovládat mikroreaktor eVinci s instalovaným výkonem pět megawattů.
Malý jaderný zdroj využívá trubky s kapalným sodíkem, které se ohřívají díky jadernému palivu a zahřívají okolní prostředí. Teplo ve formě páry může pohánět turbínu, která bude vyrábět elektřinu. Případně samotné teplo může být využito pro vytápěcí systémy. Jaderné palivo má vydržet po dobu osmi let. Ball tvrdí, že cílem projektu je řídit centrálně jadernou flotilu mikroreaktorů po celém světě.
Mikrozdroj chce Westinghouse testovat od roku 2027 v americké Národní laboratoři v Idahu. Nedávno podepsal kontrakt s britským startupem Core Power, který chce vyvíjet jaderné elektrárny umístěné na moři.
„Myslíme si, že rok 2029 je čas, kdy se jaderné mikrozdroje mohou dostat na trh,“ řekl generální ředitel Core Power Mikal Bøe. Objednávky by od komerčních subjektů mohli začít přijímat od roku 2027. Cílem je malé reaktory dodávat provozovatelům datových center a také pro ropný a plynárenský průmysl – nejen na pevnině, ale také na moři.
Novinka by se mohla používat pro těžbu nerostných surovin, jako je kobalt nebo mangan. Nyní se používá pro pohon důlních a těžařských strojů hlavně nafta. Zdroj energie, který ve špatně dostupné lokalitě vydrží několik let, by zásadně změnil ekonomiku provozu řady dolů.
Společností, které pracují na konceptu mini- nebo mikroreaktorů, je celá řada. Například BWX Technologies, která je kótovaná na newyorské burze, už dodává jaderné reaktory pro americké ponorky a letadlové lodě. Další firmou je X-energy, jež loni získala 500 milionů dolarů od investorů včetně Amazonu na rozvoj svého konceptu. Obě firmy mají také pro Pentagon vyvíjet koncept malého jaderného zdroje, který bude přenosný.
Zatím je ale trh s těmito zdroji zejména v komerční sféře omezený. V budoucnu by však mohly tyto „jaderné baterie“ dodávat energie pro námořní přístavy, petrochemická zařízení, vzdálené lokality.
Nevyřešenou otázkou je zatím bezpečný transport a provoz mobilních zdrojů se štěpným materiálem, upozornil Ronan Tanguy ze Světové jaderné asociace. Je také nutné vyřešit jejich bezpečnost v případě kybernetických útoků.