Kanada chce být globální uranovou královnou. Klíčovou surovinu bude dodávat spojencům
Země javorového listu hodlá převzít žezlo globální jedničky v produkci uranu a vystřídat na pomyslném trůnu Kazachstán. Obnovený zájem o jadernou energetiku zvyšuje cenu štěpného materiálu.
redaktor
Kanada plánuje využít znovu probuzený zájem o jadernou energetiku a začít více těžit a produkovat uran, ze kterého se vyrábí palivo do jaderných elektráren. V posledních měsících oznámily velké americké technologické firmy dohody s energetickými firmami na dlouhodobý odběr elektřiny vyrobené ze štěpného materiálu.
Rostoucí poptávka vedla také k tomu, že cena uranu v druhé polovině roku 2023 a na začátku roku 2024 výrazně rostla. Ještě rychleji roste cena jaderného paliva.
Největší kanadský producent uranu, společnost Cameco, oznámila, že produkce této suroviny v roce 2024 rostla o třetinu až na 37 milionů liber (necelých 17 tisíc tun). Uranovou rudu těží v několika dolech v oblasti severní části provincie Saskatchewan.
Uran dobývá v oblasti řady jezer i další kanadské firmy, například Denison Mines, Orano Canada a NexGen Energy. Investiční banka RBC Capital Markets odhadla, že by se produkce uranového koncentrátu mohla v zemi do roku 2035 zdvojnásobit.
Kanadský ministr energetiky a přírodních zdrojů Jonathan Wilkinson zdůraznil, že se investice do byznysu s těžbou a produkcí uranu zvýšila na dvacetileté maximum. Samotné výdaje firem na průzkum nových ložisek stouply už v roce 2022 o 90 procent a v následujícím roce o dalších 26 procent a dosáhly objemu 300 milionů kanadských dolarů (5,1 miliardy korun).
„Jsme jedinou zemí skupiny G7, která může dodávat uran jako palivo pro reaktory našich spojenců. Každý rok Kanada vyváží více než osmdesát procent své produkce uranu, což z nás dělá světového lídra na tomto trhu,“ pochlubil se Wilkinson.
Před rokem se cena uranu vyšplhala nad sto dolarů za jednu libru (0,454 kilogramu), v současnosti se prodává za 75 dolarů. To je stále výrazně více, než byl průměr za posledních deset let, který činil padesát dolarů za libru. Kanada byla do roku 2008 největším světovým producentem radioaktivního kovu, o primát ji připravil Kazachstán.
Postsovětská republika ale většinu produkce dodává do Ruska, které uran zpracovává na jaderné palivo. V roce 2022 Kazachstán držel podíl 43 procent na celosvětové produkci uranu, Kanada měla podíl 15 procent.
Očekává se, že poptávka po uranu bude v následujících letech prudce růst. Jednatřicet zemí se už zavázalo, že do roku 2050 ztrojnásobí stávající instalovaný výkon svých jaderných zařízení. O jaderné zdroje pro svá datová centra projevily zájem také firmy Amazon, Google a Meta.
Kanadská firma NexGen slíbila, že do pěti let zvýší produkci uranu natolik, že země na severu Ameriky předstihne v celkové produkci Kazachstán. Její nový důl má produkovat až 30 milionů liber uranu ročně, což je zhruba pětina současné globální produkce.
Západní země se snaží od začátku války na Ukrajině minimalizovat svou závislost na ruských dodávkách jaderného paliva, Spojené státy loni zakázaly jeho dovoz z Ruska.