Pekelné tempo. Čína chce schválit výstavbu stovky nových jaderných reaktorů

Čína chce dominovat jadernému sektoru

Shutterstock.com

Jaderná expanze

Pekelné tempo. Čína chce schválit výstavbu stovky nových jaderných reaktorů

Největší asijská ekonomika potřebuje stále více elektřiny. Vláda v Pekingu se zavázala, že každý rok schválí výstavbu deseti jaderných zdrojů. Do roku 2035 by mělo jít celkově o stovku nových reaktorů.

František Novák

Zástupe ředitele Čínské jaderné společnosti Tchien Ťia-šu na energetickém summitu v Šanghaji oznámil, že se říše středu zavazuje k „realistickému cíli“ schválit stovku nových jaderných bloků do konce roku 2035. Každým rokem by mělo dojít ke schválení a výstavbě deseti zdrojů.

To by z asijské největší ekonomiky udělalo v globálním měřítku největšího producenta jaderné energie. Peking má také ambici se stát dominantním hráčem na poli vývozu jaderných technologií. V současnosti mají nejvíce reaktorů v provozu Spojené státy, celkově 94. Na druhém a třetím místě je Čína společně s Francií, jež mají v provozu 56 jaderných zdrojů.

Ale už nyní Čína staví nejvíce nových jaderných elektráren na světě. Celkově se jedná o zdroje o instalovaném výkonu 31 gigawattů. Aby ale země udržela současné zběsilé tempo výstavby, bude pravděpodobně potřebovat dostat do sektoru jaderné energetiky více soukromých peněz, uvedla agentura Bloomberg.

Pokud své jaderné plány Čína splní, dostane se do roku 2035 až na 200 gigawattů instalovaného výkonu a své jaderné kapacity zvýší čtyřikrát. Tchien Ťia-šu dodal, že by pak pokrývala z jaderných elektráren deset procent své poptávky po elektřině. Do roku 2060 by to mohlo být celkově až 400 gigawattů.

Doposud se jaderné elektrárny stavěly v Číně hlavně u pobřeží, ale stále silnější poptávka si žádá výstavbu nových energetických zdrojů také ve vnitrozemí.

Budování jaderných elektráren ale v těchto oblastech naráží často na nedostatek vody, která je nezbytná k chlazení reaktorů. Komunistický režim se také snaží zvýšit bezpečnost svých jaderných zdrojů a omezit případné protesty místních obyvatel.

Od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 většina zemí zpomalila tempo výstavby nových jaderných elektráren – Německo se jich vzdalo dokonce úplně –, Čína naopak pokračuje v nukleární expanzi.

V posledních letech se ale opět zájem o bezemisní výrobu elektřiny zvyšuje i v dalších zemích. Peking se chce stát také exportérem jaderných technologií, tvrdí, že je dokáže postavit levněji než konkurence. Nyní nabízí reaktor třetí generace Hualong One s vylepšenými bezpečnostními systémy. Čína představila před rokem také první reaktor čtvrté generace a vyvíjí malý modulární reaktor s názvem Linglong One.