Konec těžby v Severním moři? Britské firmy si stěžují na vysoké daně, budou investovat jinde

Britští těžaři ropy a plynu si stěžují na extrémně vysoké daně

Shutterstock.com

Konec těžby v Severním moři? Britské firmy si stěžují na vysoké daně, budou investovat jinde

Labouristická vláda zvýšila daňové zatížení pro těžaře ropy a zemního plynu v Severním moři. Šéf firmy Ineos Energy varoval, že je tento sektor nyní v Británii „neinvestovatelným“. Těžaři přesunou své investice do jiných zemí.

František Novák

Ředitel firmy Ineos Energy Brian Gilvary popisuje britský daňový systém pro sektor těžby fosilních surovin v Severním moři jako represivní. Příliš vysoké sazby, labouristická vláda je v říjnu zvýšila z 35 procent na 38, podle něj povedou k tomu, že se těžba ropy a zemního plynu ve Spojeném království vůbec nevyplatí. Těžaři budou vyhledávat investice do nových projektů v dalších zemích. Daňová politika ostrovního království svazuje energetickým firmám ruce, dodal bývalý finanční ředitel velké ropné společnosti BP.

Rovněž Ineos Energy, která je energetickou odnoží chemické skupiny Ineos, už hledá nové příležitosti pro investice do nových projektů mimo Británii, uvažuje o nových projektech ve Spojených státech amerických.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump se netají vstřícnou daňovou politikou vůči velkým investorům a také podporuje další těžbu plynu a ropy v Americe.

„Podle naší původní strategie jsme chtěli expandovat ve Spojeném království, zejména v oblasti těžby plynu. Daňový režim to ale znemožňuje,“ zdůraznil Gilvary. Obrovské daňové zatížení sektoru těžby ropy a plynu vnímá jako „nejméně stabilní fiskální režim na světě“.

Tlak na těžařský sektor ale začal už v roce 2022 za vlády konzervativců, kteří výrazně zvýšili daně pro energetické firmy v reakci na skokový růst cen energií, jež následoval po vypuknutí války na Ukrajině. Už v té době musela začít Ineos Energy odkládat své investiční projekty. V současnosti je ale celkové daňové zatížení pro firmy, které těží v Severním moři, 78 procent. I proto nyní směřují investice britské firmy do Mexického zálivu ve Spojených státech.

Americká společnost Apache už minulý měsíc oznámila, že ukončí své projekty těžby v Severním moři do roku 2029 právě z důvodu extrémního daňového zatížení. Firmy Shell a Equinor sloučily své byznysové aktivity do nově založené společnosti, aby byly daňově efektivnější.

Gilvary tvrdí, že v celém britském sektoru těžby ropy a plynu zavládla frustrace, protože kromě vysokých daní vláda nevydává ani nové licence pro těžbu v Severním moři. Proto většina firma uvažuje o konci podnikání ve Spojeném království. Podle něj vláda ani nechce, aby se dále v zemi fosilní suroviny těžily.