Hrot24.cz
Skoty straší nástup labouristů do vlády. Bojí se o těžařský byznys a ztrátu prosperity

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Skoty straší nástup labouristů do vlády. Bojí se o těžařský byznys a ztrátu prosperity

Těžba ropy a zemního plynu v Severním moři je ohrožena kvůli nástupu labouristů do čela Británie. Především ve Skotsku, kde ropný průmysl dává práci desítkám tisíc lidí, se obávají o ztrátu prosperity.

František Novák

Obyvatelé Skotska se obávají nástupu levicových labouristů do britské vlády. Lidé kolem nového premiéra Keira Starmera totiž chtějí vyjít vstříc klimatickým aktivistům a omezit těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři. Celý sektor přitom dává ve Skotsku práci šedesáti tisícům obyvatel a přináší do oblasti peníze.

Zástupci místních odborů se obávají, že labouristé nemají jasný plán, jak při útlumu těžby fosilních zdrojů stávající dobře placená místa v ropném sektoru nahradí. V myslích mnoha obyvatel se vynořuje vzpomínka na útlum těžby uhlí v 80. letech a ztráta prosperity hornické komunity v severní Anglii.

Nicméně už během posledních let těžba ropy ve Skotsku klesá. „V tomto městě každý cítí úpadek těžby v Severním moři,“ tvrdí devětatřicetiletý Chris Douglas z Aberdeenu pro britský list The Guardian. Provozuje taxislužbu, jež je závislá na zákaznících pracujících pro ropný a plynárenský průmysl.

Douglas tvrdí, že politici hovoří pouze o útlumu těžby, ale nemají plány, jak průmysl a pracovní místa podpořit. Dobré časy jsou podle něj už nenávratně pryč. Obává se, že sázka na zelené technologie a obnovitelné zdroje prosperitu na sever britských ostrovů nepřinese.

Také zástupci odborového hnutí Unite neskrývají skepsi. Varují, že ekonomický pád nová labouristická vláda spíše prohloubí, než aby jej vyřešila. „Nemůžeme dovolit, aby došlo k další devastaci životů těžařů a jejich rodin,“ zdůraznil odborář Joe Rollin.

Labouristé už před volbami slibovali, že nebudou vydávat nové licence na těžbu ropy a plynu, ale podpoří výstavbu nových větrných parků. Alespoň na papíře hovoří o vytvoření 650 tisíc pracovních míst do konce dekády, které přinese dekarbonizace ekonomiky a podpora nových technologií. Peníze na tyto plány má přinést vyšší zdanění právě ropného a plynárenského průmyslu.

Chtějí také zřídit státní energetickou firmu Great British Energy, jež bude podporovat obnovitelné zdroje a přiláká i soukromé investice. Kritici nové vládní strany ale namítají, že plánovaná opatření jsou velmi mlhavá a v reálné ekonomice nemusí fungovat.

V současnosti činí průměrný plat ve skotském ropném a plynárenském průmyslu ročně 88 tisíc liber (2,6 milionu korun), v odvětví čistých energií je ale jen 43 tisíc liber (1,3 milionu korun). Ukončení těžby ropy a plynu bude mít katastrofální dopady na skotskou ekonomiku, obávají se zástupci odborů.