Investoři sází na neúspěch zelených technologií a elektromobilů. V kurzu je ropa a uhlí

foto Shutterstock.com

Investoři sází na neúspěch zelených technologií a elektromobilů. V kurzu je ropa a uhlí

Investoři nevěří sektoru obnovitelných zdrojů a výrobě elektromobilů. Zástupci investičních fondů většinově spekulují na pokles akcií firem z tohoto sektoru.

František Novák

Takzvané chytré peníze, tedy finanční prostředky, které manažeři investičních fondů přesouvají v rámci svých portfolií, odcházejí ze zelených projektů. Manažeři fondů totiž nevěří v rychlé nebo vysoké výnosy firem, které podnikají v sektoru obnovitelných zdrojů. Naopak mnohem větší potenciál pro růst ceny akcií vidí ve fosilních projektech.

V případě solárního byznysu ve třetím kvartále převažují u 77 procent firem spekulace na pokles ceny jejich akcií, napsala agentura Bloomberg. Hedgové fondy přitom spravují aktiva ve výši pěti bilionů dolarů a mají velký vliv na vývoj ceny řady cenných papírů.

Šéfové fondů tak nyní věří spíše tradičním sektorům ekonomiky, jako je těžba a zpracování ropy a zemního plynu, případně i uhlí, než na zelené technologie, jako jsou baterie, elektromobily, solární energie nebo vodíkové projekty. Ziskovost takzvaných zelených firem je podle nich velmi riziková a nepravděpodobná.

Dokládá to také výkonnost akciového indexu S&P Global Clean Energy. Od roku 2021 už ztratil ze své hodnoty šedesát procent. Naopak S&P Global Oil Index stoupl o padesát procent. Manažeři hedgeových fondů se obávají, že celou situaci na poli obnovitelných zdrojů zhorší ekonomické problémy Číny. Přitom největší producenti fotovoltaických panelů pocházejí z říše středu.

Západní solární firmy jsou navíc stále více závislé na úvěrech. Z první polovině tohoto roku se zadlužily nejvíce za posledních deset let, uvedla poradenská skupina Mercom Capital. Firmy si musí stále více půjčovat na expanzi svého byznysu, uvedl šéf Mercomu Raj Prabhu. Investory do amerických solárních firem znepokojuje i stále intenzivnější americko-čínská obchodní válka.

Komplikace zažívají také firmy, které pracují na vývoji létajících elektrických vozidel. S nedůvěrou investorů musí počítat rovněž výrobci baterií a zpracovatelé lithia. Poptávka po elektromobilech totiž u zákazníků není tak vysoká, jak se ještě minulý rok předpokládalo.

„Neříkám, že elektromobily jsou navždy mrtvé. Jen tvrdím, že růst je nižší,“ lakonicky poznamenal zakladatel hedgeového fondu Clean Energy Transition Per Lekander.

Rovněž vodíkový sektor má problémy se konečně „rozjet“. Jen 12 procent vodíkových projektů má klienty, kteří se smluvně zavázali vodík odebírat. Průmyslové sektory, které by mohly využívat vodík, stále neprovedly nákladné investice, aby plyn mohly používat. Produkce zeleného vodíku využívající obnovitelné zdroje je stále čtyřnásobně dražší, než vodík, který se vyrobí ze zemního plynu.