Hrot24.cz
Největší americký výrobce solárů hledá způsob, jak vyzrát na čínskou konkurenci

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Největší americký výrobce solárů hledá způsob, jak vyzrát na čínskou konkurenci

Čínští výrobci fotovoltaiky drtí zahraniční konkurenci cenou. Americká společnost First Solar chce na trhu prorazit díky inovacím.

František Novák

Největší výrobce solárních panelů ve Spojených státech, společnost First Solar, se snaží vymyslet způsob, jak na trhu se solárními panely zaskočit lacinou čínskou konkurenci, která dominuje globálnímu trhu s fotovoltaickými systémy. Pomoci k tomu má nové obří vývojové centrum v Ohiu. Celkově už do vývoje a výroby společnost investovala čtyři miliardy dolarů. Panely zde přitom vyrábí už od roku 2002.

Americký výrobce chce masivními investicemi do vývoje komercionalizovat výrobu panelů nové generace a technologicky porazit čínské továrny. V Americe nyní probíhá intenzivní debata o tom, jak vzdorovat čínským technologiím i na poli obnovitelných zdrojů.

„Nebudeme pokračovat v cenovém závodě,“ prohlásil výkonný ředitel First Solar Mark Widmar. Firma chce investicí ve výši 500 milionů dolarů získat náskok ve vývoji a výrobě solárních panelů založených na technologii perovskitů. „Musíme přemýšlet, jak dále růst a odlišit se novými technologiemi,“ dodal ke strategii firmy.

Západní výrobci panelů ve velkém zastavují a přehodnocují výrobní plány kvůli globálnímu propadu cen solárních panelů. Čínská nadprodukce totiž tlačí ceny na historická minima a výroba fotovoltaiky se stala nerentabilním byznysem.

Bílý dům se snaží v rámci zákona o snižování inflace masivně dotovat zelené technologie a poskytuje americkým výrobcům velkorysé daňové úlevy. I proto se cena akcií First Solar za poslední dva roky zdvojnásobila.

Ředitel solární skupiny Ultra Low-Carbon Solar Alliance Michael Parr tvrdí, že jedinou možnou cestou, jak konkurovat výrobcům z Asie, jsou inovace. Právě investice do výzkumu a vývoje mohou dát americké ekonomice a průmyslu konkurenční výhodu. First Solar provozuje výzkumná centra také v Kalifornii a ve Švédsku.

Nicméně v počtu patentů v oblasti solárních technologií dominuje říše středu. Jen loni Čína podala přes devět tisíc žádostí o nový patent, Spojené státy pouze 350, registruje Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje energie (IRENA).