Hrot24.cz
Zájem o soláry poklesl, řada dodavatelů může padnout. Zde je seznam rizikových firem

foto Shutterstock.com

Zájem o soláry poklesl, řada dodavatelů může padnout. Zde je seznam rizikových firem

Podle dat Solární asociace došlo v letošním prvním pololetí k připojení přibližně 24 tisíc nových solárních elektráren, loni ve stejném období šlo přitom o více než 45 tisíc kusů.

Filip Magalhães

Loni měly firmy zabývající se fotovoltaikou žně. Česko totiž zažívalo druhou vlnu solárního boomu, pro kterou byla typická výstavba malých elektráren na střechách rodinných domů. Letošní rok už ovšem tak tučný není – a hráči na trhu s fotovoltaikou si musejí zvykat na osekanější tržby. 

Jak upozorňují Hospodářské noviny, řada podniků už kvůli tomu zkrachovala a další se můžou do problémů brzy dostat také. Což by znamenalo, že zákazníkovi nezvládnou nainstalovat již zaplacenou solární elektrárnu. Jejich ceny se přitom často vyšplhají i na stovky tisíc korun.

Portál Refsite, který slouží jako srovnávač a web pro výběr stavebních společností nebo dodavatelů úsporných technologií, proto sestavil seznam rizikových firem, z nichž některé nazývá přímo energošmejdy. Na blacklistu se aktuálně nachází 439 subjektů – 216 z nich je momentálně v insolvenci, necelá stovka je pak evidována jako nespolehlivý plátce DPH.

Většinou jde o firmy, které se zabývají právě fotovoltaikou. Jsou ale mezi nimi i ty, jež se věnují zateplování domů či výměnám oken. Souhrnně se do seznamu mohou dostat všechny společnosti, které se zaměřují na byznys podporovaný „zelenými dotacemi“, doplňují HN.

„Letošek bude zlomový, zájem lidí o fotovoltaiku spadl opravdu výrazně. Během solárního boomu vyrostla spousta firem a ty se teď perou o podstatně méně zákazníků než loni. Kdo je neuloví, zkrachuje,“ řekl HN zakladatel Refsite Petr Kotek. Zároveň ale upozornil na to, že na trhu je i spousta poctivých firem. 

Na vytvoření seznamu se podílely i Cech akumulace a fotovoltaiky, Centrum pasivního domu a Energetické konzultační a informační středisko. Podle dat Solární asociace došlo v letošním prvním pololetí k připojení přibližně 24 tisíc nových solárních elektráren, loni ve stejném období šlo přitom o více než 45 tisíc kusů.

HN připomínají, že dosud největším krachem na českém trhu byl pád Energetického holdingu Malina loni na jaře. Ten teď chtějí zachránit Číňané. Později skončily například společnosti FG Energy, MVP Solar nebo Greentech Energy.