Hrot24.cz
Janoušek s Romanem vzkazují Babišovi: Nebudeme se soudit

Profimedia.cz

Janoušek s Romanem vzkazují Babišovi: Nebudeme se soudit

Zimní lockdown tvrdě dopadl na česká horská střediska, známí čeští byznysmeni stojící za tím největším, se ale rozhodli, že do právní bitvy o státní kompenzace nepůjdou

Pavel P. Novotný

Pavel P. Novotný

šéfreportér

Vládci největšího horského areálu ve Špindlerově Mlýně vzkázali v otevřeném dopise vládě a premiérovi Andreji Babišovi, že nebudou od státu chtít náhradu škody za zmaření lyžařské sezony v důsledku opatření proti covidu.

A to přesto, že v dopise zástupci společnosti Melida, která tamní areál od roku 2013 provozuje, vyčíslili škodu na svém horském podnikání na 220 milionů korun. Společnost se kvůli tomu od začátku roku podle jejich slov nachází v existenčních problémech, když evidovala propad tržeb za sezonu 2020/2021 a část sezony 2019/2020 ve výši 346 milionů korun bez DPH.

„Přesto deklarujeme, že akcionáři a představenstvo společnosti Melida si uvědomují dnešní složitou situaci státu, a jako svůj příspěvek a projev podpory státu deklarujeme, že nebudeme uplatňovat naše nároky na náhradu škody související se shora uvedenými opatřeními formou soudních ani jiných sporů,“ stojí v dopise.

Špindlerův Mlýn přitom patřil k těm ekonomicky více postiženým střediskům, neboť kvůli nastavení jednotlivých dotačních programů dokázal ze státní podpory vykrýt jen zhruba 15 procent svých nákladů, zatímco menší areály i celou polovinu. Navíc na půdě Asociace horských středisek vznikla velmi podrobná právní analýza, která přisuzovala horským podnikatelům poměrně velké šance v případě žádostí o náhradu škody i v případných soudních sporech.

Proč tedy Špindl předem složil zbraně? Mohlo to vypadat asi nějak takhle: to se sešel u jednoho stolu Roman Janoušek, Martin Roman, Tomáš Hrdlička, Igor Rattaj a Michal Korecký nad zmiňovanou analýzou a začali se mezi sebou dohadovat, zda jim právní válka se státem a Andrejem Babišem za to stojí. Roman Janoušek, toho času v přerušeném výkonu trestu, měl ihned jasno. Nestojí. Provokovat Babiše rozhodně není v jeho zájmu. Stejně tak někdejší generální ředitel ČEZ Martin Roman si dnes mnohem více cení klidu na práci ve školství než války se státem kvůli desítkám milionů korun odškodného. Tradičně sarkastickému Hrdličkovi, někdejšímu kmotrovi ODS v Praze 10, to bylo víceméně jedno a snad jedině horský investor Rattaj se spolumajitelem plzeňské Škody Michalem Koreckým údajně náhradu škody od státu vymáhat chtěli. Ale byli v menšině.

Výsledkem je tak gesto dobré vůle směrem k vládě a možná i veřejně vyřčená snaha zakopat s Babišem válečnou sekeru. Ten se dříve vůči těmto figurám ostře a hlasitě vymezoval. Na druhou stranu, po podzimních volbách už to může být stejně jedno.

Bude zajímavé sledovat, jak se k tomu postaví ostatní areály. Drtivá většina z nich v akcionářské struktuře totiž nemá tak velkou sestavu vlivných miliardářů, aby si mohly podobná gesta dovolit.