Inkoust ze sépií podle vědců funguje jako “chemický repelent”
koláž Hrot24 / Shutterstock.com
Za pláže bezpečnější
Na žraloka s repelentem. Postrach plavců zažene inkoust ze sépie, zjistili vědci
Podle kultovního filmu Čelisti je na žraloka potřeba „větší loď“. Vypadá to ale, že by mohl stačit pouhý sépiový inkoust. S přelomovým objevem přišli vědci z dublinské University College a Florida Atlantic University. Inkoust podle nich funguje jako „chemický repelent“.
Redaktorka
Jak je známo, žraloci mají velmi vyvinutý čich. Ten jim umožňuje vyslídit kořist na velké vzdálenosti. Jejich největší přednost se ale může snadno změnit v jejich Achillovu patu.
Hlavní složkou sépiového inkoustu je pigment melanin. Má takovou molekulární strukturu, že je schopen zachytit se na čichových receptorech žraloka, a tím mu tento smysl vyřadit, napsal magazín Newsweek. To způsobí, že se mořští predátoři začnou oblastem, v nichž je inkoust rozptýlen, přirozeně vyhýbat.
„Poznatky můžeme využít při snaze o minimalizaci rizika setkání žraloků s lidmi. Mohli bychom umístit bezpečné a cílené repelenty do vod blízko pláží, chovných nebo rybářských oblastí,“ uvedla v prohlášení dublinské univerzity bioinformatička Colleen Lawlessová.
Ve své studii použila Lawlessová a její kolegové genetické údaje o několika druzích žraloků, včetně proslulého žraloka bílého, aby vytvořili trojrozměrný model pachových receptorů, a tím zjistili i jejich slabinu.
Z nového objevu nebudou profitovat pouze lidé, ale také sami žraloci. „Syntetické ekvivalenty sloučenin v sépiovém inkoustu můžeme využít i v pro žraloky nebezpečných zónách a přimět je, aby se jim vyhýbali. Jedná se třeba o vody znečištěné nebo s intenzivní rybářskou činností. Mnoho žraloků už dnes patří mezi ohrožené druhy kvůli úhynu v těchto oblastech,“ konstatovala Lawlessová.
V současnosti k ochraně pláží před nebezpečnými žraloky využívají tenatové sítě, což jsou svislé panely síťoviny zavěšené na plovácích, a odchytové bóje s háky s návnadou. Tyto invazivní metody ale ubližují i neškodným druhům žraloků a dalším mořským živočichům, jako jsou delfíni, rejnoci, želvy či velryby.
Výsledek studie přichází ve chvíli, kdy Mezinárodní archiv žraločích útoků (ISAF) zveřejnil nejnovější data ohledně střetů žraloků s lidmi. Nejvíce incidentů bylo právě ve Spojených státech, nejčastěji na floridském pobřeží. Jeden ze čtyř smrtelných útoků se také stal v amerických vodách, konkrétně poblíž havajského ostrova Oahu.