Umělá inteligence šlape na paty i profesím, které se dříve zdály vůči technologickému pokroku imunní, míní Bill Gates
Alexandros Michailidis / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Technologický pokrok
Nebudeme vědět, co s volným časem. AI přinese kratší pracovní týden a dřívější důchody, věští Bill Gates
Dlouhodobý nedostatek v klíčových oborech by mohla vyřešit umělá inteligence. Myslí si to zakladatel Microsoftu Bill Gates. AI podle něj zastoupí lékaře a také pedagogy.
ptk
„Vstoupí do toho AI a poskytne znalosti z oblasti medicíny a nedostatek zmizí,“ prohlásil nedávno miliardář v podcastu People by WTF. Otázkou veřejného zdraví se Gates zabývá už delší čas. Ví tedy, že více doktorů by ocenila Indie a také africké země.
Problém se ale netýká jen ekonomicky slabších regionů, s výzvou se potýkají také Spojené státy americké. Podle odhadů může do roku 2036 v USA chybět až 86 tisíc specialistů a praktických lékařů.
„Země potřebuje stovky tisíc doktorů, aby dokázala poskytnout adekvátní péči všem potřebným – menšinám, lidem bez pojištění a také obyvatelům venkovských oblastí,“ řekl k tomu Michael Dill, ředitel výzkumu pracovní síly v Asociaci amerických lékařských fakult.
Přestože populace stárne, klesá počet geriatrických odborníků. Zdravotníci v březnu zveřejnili, že příliv starších pacientů by mohl ohrozit kvalitu péče.
Vyčerpání zdravotnictví mají zabránit AI startupy, které se zdravotní péčí zabývají – už se jim podařilo na svůj vývoj shromáždit miliardy dolarů. Firmy jako Suki, Zephyr AI nebo Tennr slibují, že dokážou profesionálům odlehčit tím, že za ně převezmou rutinní úkoly.
Za doktory by mohly fakturovat a zapisovat anamnézu. Rovněž jednou dokážou pomoci s identifikací vhodných pacientů pro nový typ léčby.
Poradenská firma McKinsey odhaduje, že by generativní AI mohla zvýšit efektivitu zdravotnictví a farmacie až o 370 miliard dolarů. Podobným směrem se vydá také školství.
Až 86 procent amerických škol předloni uvedlo, že má pro nadcházející školní rok problém najmout nové kantory. Jak to vyřešit?
Na jedné z britských středních už s nedostatkem sil pomáhá umělá inteligence. Loni tamním žákům nahradil vyučujícího ChatGPT, asistoval jim s přípravou na zkoušky.
Pilotní program školy David Game College, která žáky na přijímačky připravuje, zahrnuje předměty jako angličtina, matematika, biologie a informatika. Dvacet posluchačů používá při učení nástroje umělé inteligence.
Navzdory obavám, že budou žáci díky AI podvádět, vnímají kantoři v souvislosti s umělou inteligencí hlavně pozitiva. Technologie by jim mohla v době, kdy je těžké najít zaměstnance, ušetřit čas a umožnit jim zlepšit výuku.
Pokrok se ale nedotkne jen škol a nemocnic. Inteligentní roboti by mohli nahradit pracovníky v továrnách, na stavbách a také třeba hotelové pokojské. V ohrožení jsou ve zkratce všechna zaměstnání, kde je třeba manuální zručnost a čas.
„Musíte mít opravdu šikovné ruce, abyste tenhle druh činnosti zvládli. Myslím, že toho můžeme dosáhnout,“ nechal se slyšet Bill Gates.
Nejde o vědeckofantastickou vizi. Například Nvidia sází na humanoidní roboty, kteří budou zvládat práci ve skladu nebo mytí podlahy. Sníží se tím cena práce a výrazně vzroste efektivita. Gates vyhlíží svět, kde budeme v zaměstnání trávit mnohem méně času a podstata činnosti se zásadně změní.
„Budete moci dříve odejít do důchodu, může dojít na kratší pracovní týdny.“ Lidé budou podle technologického vizionáře spíše řešit otázku, jak vlastně naložit s přebytkem času.
V roce 1930 ekonom John Maynard Keynes odhadoval, že nám technologický pokrok umožní být v zaměstnání jen patnáct hodin týdně. Průměrně jsme ale v práci až 40 hodin. Sám Bill Gates tvrdí, že si nedovede tolik volného času ani představit. „Dosud pracuji, ne proto, že bych musel. Práce mě baví,“ říká.