Pavel Páral

Vsaďme se

Pavel Páral

Pavel Páral

hlavní komentátor

Lidé jsou hříšné nádoby a polepšovat je státními regulacemi je marné. A nepoloží ho ani pandemie, jak potvrzuje pohled do útrob hazardního byznysu, který přinášíme v tomto vydání týdeníku Hrot. Začouzené špeluňky s automaty se sice staly minulostí, ale gambleři nepláčou. Přesunuli se na internet, a pokud jim systém kontrolující identitu a zakazující hru, když pobírají sociální dávky, jsou v exekuci nebo mají podobné problémy, vystaví stopku, najdou vždy nějakou nelegální hernu, kde se regulacím vyhnou.

To samozřejmě neznamená, že hazardní byznys neprochází citelnými změnami. Trh má za sebou krach jednoho z největších hráčů, Milutina Periče s jeho firmou Slot Group. Legální kasina dnes moc nesypou, ale o to více se daří internetu, který se ministerstvo financí snaží hlídat, aby mu nic zdanitelného neuteklo, ale v této honitbě se poslední leče nepochybně nedočkáme.

To ten legální hazardní byznys není pro žádné malé kluky. Vedle hazardního veterána Ivo Valenty, který v rozhovoru pro Hrot popisuje nástup internetových kasin i to, jak jeho Synot nový trend včas zachytil, stojí i špičky českého byznysu, kterým je Česko malé. Především Karel Komárek po ovládnutí Sazky úspěšně pronikl do Rakouska, kde ustál svou pozici i v ostrém vnitropolitickém boji a ovládl Casinos Austria. A také Jiří Šmejc s řeckým OPAP dnes patří mezi nastupující štiky v evropském rybníku.

Hazard je prostě byznys s jistou budoucností. Tak jako lidé dýchají, tak i sázejí. Jak je také vidět z naší statistiky trestné činnosti v době karanténních opatření, kdy sice nebylo, na co sázet, ale trestné činy neoprávněného provozování hazardní hry stouply pětinásobně, byť z raritně nízkého loňského základu, ale třeba zanedbání povinné výživy kleslo o 42 procent.

Svou hru si ale hrají i ti, kteří si nikdy nevsadili. Statistiky o vkladech a úvěrech si za současné situace zasluhují mimořádnou pozornost a Hrot je i tentokrát všímavý. Až si to přečtete, můžeme diskutovat, zda těch 55 miliard na účtech domácností přibylo ke konci dubna jen proto, že lidé neměli kde utrácet a rezignovali i na obvyklý nákup dovolených a teď vyrazí do ulic s plnou prkenicí, nebo je to syslení hotovosti pro případ ztráty zaměstnání v očekávání ekonomického propadu. Každá z těchto variant má svou logiku a hlavně zcela jiné důsledky pro vývoj ekonomiky v následujících měsících.

Tak co, chcete si vsadit, co se bude dít?