Donald Trump Američanům slíbil poloviční ceny elektřiny
Shutterstock.com / Stable Diffusion, koláž Hrot24
Energetická krize v USA
Konec zelené energie hrozí blackouty. Číňané nám začnou šlapat na paty, varují američtí solárníci
Plošné škrty podpory v sektoru obnovitelných zdrojů včetně zákazu výstavby větrných parků na moři mohou mít neblahý vliv na energetickou soběstačnost Spojených států. Nedostatek elektřiny může navíc ohrozit rozvoj umělé inteligence, varují zástupci energetických firem.
redaktor
Rázný vstup Donalda Trumpa do úřadu, v němž se snaží záplavou exekutivních příkazů okamžitě změnit americkou společnost i ekonomiku, vyvolává u řady firem obavy. Jedním ze sektorů, který varuje před změnou politiky o 180 stupňů, je energetika.
Manažeři energetických firem, které mají ve svých portfoliích i obnovitelné zdroje, se obávají, že plošné přiškrcení zelených projektů může vést k problémům v celých Spojených státech a nalomit jejich energetickou bezpečnost. Poptávka po elektřině totiž bude růst.
Nově ji zvyšují i stále vyšší nároky na rozvoj umělé inteligence (AI) a pouze s fosilními zdroji nebo jádrem to nemusí největší ekonomice světa stačit. Náskok před Američany by mohli získat Číňané, varují kapitáni energetického sektoru.
Poradenská společnost Bain vypočítala, že do roku 2028 bude nutné zvýšit produkci elektřiny o 26 procent ve srovnání s rokem 2023. A téměř z poloviny se o nárůst spotřeby postarají datová centra a zavádění nástrojů AI.
„Budeme potřebovat o hodně víc šťávy. Nejsem si jistý, zda je moudré zpomalovat rozvoj jakéhokoliv energetického zdroje,“ prohlásil Jim Robb, ředitel neziskové organizace North American Electric Reliability Corporation (NERC), jež se stará o spolehlivost a bezpečnost energetické sítě v USA.
Varuje, že bez podpory obnovitelných zdrojů může být americká ekonomika zranitelnější a více závislá například na zemích v oblasti Blízkého východu nebo na Číně.
Nový ministr vnitra Doug Burgum, který má na starosti také využívání zdrojů nerostných surovin na federální půdě, naopak argumentuje tím, že je nutné zásadně zvyšovat těžbu ropy a zemního plynu, aby Američané neprohráli s Čínou v „boji o AI“. Proto prosazuje zrušení všech regulací v oblasti těžby fosilních zdrojů.
Řada manažerů energetických firem ale namítá, že rychlý růst poptávky po elektřině mohou nejlépe vyřešit nová bateriová úložiště a rozvoj obnovitelných zdrojů. Výstavba paroplynových elektráren vyžaduje delší čas i vyšší náklady.
Investiční banka Lazard vypočítala, že náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou nyní na trhu nejlevnější. Trump přitom už slíbil, že do jednoho roku od nástupu do Bílého domu sníží ceny elektřiny na polovinu. Zároveň slibuje zvýšení těžby americké ropy a plynu, které jsou ale už nyní na rekordních úrovních.
Někteří zástupci energetického sektoru dokonce varují, že zastavení výstavby nových solárních a větrných parků může zvyšovat riziko blackoutů v některých regionech Spojených států.
Claire Broido Johnsonová ze solární firny Sunrock Distributed Generation tvrdí, že hrozí více výpadků elektřiny, protože veškeré problémy americké energetické infrastruktury nevyřeší jen ropa a zemní plyn.