Vstup do USA může zamítnout imigrační úředník, i když máte platné vízum. Ilustrační foto
Shutterstock.com
Pevnost USA
Rána pro americký cestovní ruch. Úředníci svlékli do naha a vyhostili německé turistky, neměly hotelovou rezervaci
Počet případů, kdy turisté s evropským pasem nebyli vpuštěni na území Spojených států, i když měli potřebné dokumenty, narůstá. V Německu vyvolal rozruch případ dvou dívek, které byly na Havaji zadrženy a následně vyhoštěny do Japonska.
redaktor
Pro americký turistický ruch znamená přísný postup imigračních úředníků vůči zahraničním návštěvníkům pohromu. Cestu do Spojených států lidé z celého světa odkládají nebo ruší.
Kromě bojkotu administrativy prezidenta Donalda Trumpa se jedná také o zvýšené obavy, zda budou turisté vůbec na americkou půdu vpuštěni, i když mají veškeré cestovní doklady a víza v pořádku.
V Německu vyvolal mediální poprask případ dvou devatenáctiletých dívek, které během cestování po světě přistály po návštěvě Thajska a Nového Zélandu na Havaji. Místo odpočinku na plážích v tichomořském ráji je ale potkalo cestovatelské peklo.
Obě mladé Němky z Rostocku čekalo vyhoštění, protože nemohly prokázat žádnou rezervaci hotelu pro svůj několikatýdenní pobyt, napsal regionální deník Ostsee Zeitung.
Čerstvé absolventky střední školy – Maria Lepèrová a Charlotte Pohlová – zadrželi američtí imigrační úředníci a zavřeli je do cely předběžného zadržení s dalšími lidmi, kteří jsou obvinění i z těžších zločinů. Druhý den je deportovali, obě dívky souhlasily s odletem do Japonska.
Případ ukazuje, že i pouhé drobnější nedostatky v dokumentech turistů mohou způsobit poměrně závažné oplétačky s americkými úřady a vymáhání přísných pravidel.
„Vyvolává to obavy ohledně zacházení s turisty a má to potenciálně škodlivý vliv na mezinárodní turistický ruch do Spojených států,“ glosuje americký Newsweek.
Nezamýšlený adrenalin pro turistky, které byly – mimo jiné – nuceny se svléknout do naha, vyvolalo podezření amerických úředníků, že chtějí na ostrovech nelegálně pracovat. Dívky přiletěly 18. března do Honolulu, chtěly po dobu pěti týdnů prozkoumávat exotickou destinaci a poté letět dále do Kalifornie.
I když měly turistky platná povolení udělená v rámci elektronického systému pro cestovní povolení (ESTA), nebylo jim umožněno v zemi zůstat. „Přišlo jim podezřelé, že jsme si na celých pět týdnů na Havaji nezarezervovali ubytování,“ vysvětlila Pohlová.
Mladé ženy uvedly, že byly několik hodin vyslýchány, pak byly podrobeny zevrubnému skenování a osobní prohlídce. „Musely jsme stát nahé před policistkami, které nás prohlížely,“ postěžovala si Pohlová.
Následně se musely dívky převléct do zeleného vězeňského oblečení. Noc strávily na plesnivých matracích. Druhý den jim bylo umožněno odletět na japonské ostrovy. „Celé to bylo jako zlý sen,“ postěžovala si Lepèrová.
Německý web časopisu Focus dodal, že takové jednání s německými, respektive evropskými turisty není ojedinělé. Německé ministerstvo zahraničí už vydalo varování turistům, aby počítali s hrozbou deportace, pokud nebudou mít koupenou například zpáteční letenku.
Schválení víza totiž automaticky neopravňuje vstup na americkou půdu. Německým turistům Berlín doporučuje, aby si pečlivě naplánovali svůj pobyt v USA a mohli doložit, kde budou po celou dobu bydlet.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio ale vyvrací kritiku a obavy, že by zahraniční turisté čelili při imigrační proceduře zvýšené pozornosti a šikaně.
Podle něj se ti, kdo se nechtějí zúčastnit demonstrace ve prospěch Hamásu nebo neplánují nepokoje na amerických univerzitách, nemusí ničeho obávat, bagatelizoval stížnosti evropských zemí na setkání v Bruselu.
Zástupci amerického cestovního ruchu ale už bijí na poplach, protože se rezervace pobytů v USA meziročně propadají o desítky procent. Města, jako je Los Angeles a New York, se snaží přilákat zahraniční turisty pomocí reklam a dalších podpůrných iniciativ.