V okolí oblíbených evropských památek je už zase slyšet ruština ze všech stran
Shutterstock.com / Wikimedia Commons, koláž Hrot24
Ruští turisté se vracejí do Evropy. Putinova válečná ekonomika stvořila třídu boháčů, co si to mohou dovolit
Rusové začínají opět ve velkém proudit na dovolené do zemí Evropské unie, která kvůli válce na Ukrajině uvalila na zemi před třemi lety ekonomické sankce. Zájem mají zejména o tradiční turistické cíle, jako je Francie, Itálie nebo Španělsko.
redaktor
Občané Ruské federace se začínají vracet jako turisté do zemí Evropské unie. Stoupá zájem především o tradiční turistické cíle v zemích, jako je Francie, Itálie nebo Španělsko. Prudký nárůst hotelových rezervací hlásí internetové portály cestovních agregátorů, uvedl internetový deník The Moscow Times.
Už v minulém roce se počet zahraničních zájezdů ruských občanů meziročně zvýšil o 25 procent, v roce 2024 Rusové uskutečnili přes 29 milionů cest do zahraničí, z toho na turistiku připadlo 11,5 milionu výjezdů.
Poptávka po návštěvách památek a měst Evropské unie nabírá obrátky i přesto, že západní letecké společnosti do Putinova Ruska nelétají. Ruští cestovatelé musí využívat nepřímé spoje přes Turecko nebo Srbsko.
Cesta z Moskvy do Paříže se nyní protáhne z několika hodin až na dvanáctihodinovou anabázi. Turista s ruským pasem si také musí zásadně připlatit, letenka jej vyjde i na dva tisíce eur (přes 50 tisíc korun). Ani to ale zájemce neodrazuje, napsal ruský deník Vedomosti. Je to dáno také tím, že se zvyšuje počet navazujících letů.
Ruská ekonomika bude mít velké problémy i po skončení války
Například hotelové rezervace pocházející od ruské klientely se v Itálii pro jarní sezonu (březen až květen 2025) prostřednictvím platformy OneTwoTrip meziročně zvýšily o jednu třetinu, ve Francii poskočily o 45 procent a ve Španělsku dokonce o 65 procent.
Služba Yandex Travel zaznamenala ještě větší nárůst poptávky o zájezdy z Ruska do těchto zemí, je šesti- až sedminásobná oproti roku 2024.
Podle portálu BNE IntelliNews ruská válečná ekonomika přispěla k vytvoření nové bohaté střední třídy Rusů, kteří si mohou dovolit utrácet v západní Evropě.
Rostoucí příjmy, hojnost pracovních míst a masivní investice do nejchudších oblastí Ruska, kde sídlí většina fabrik obranného průmyslu, udělaly pro snížení příjmové nerovnosti více než všechny vládní programy za poslední tři dekády.
Rusové panikaří. Zmrazí jim centrální banka úspory?
Dalším faktorem je zvýšení počtu vydaných víz do schengenského prostoru, vysvětlil pro Vedomosti viceprezident ruské asociace cestovního ruchu Dmitrij Gorin. Loni jich bylo vydáno pro turistické účely 449 tisíc a podílelo se na nich 17 států z celkových 29 zemí Schengenu.
V roce 2024 Rusové uskutečnili 1,4 milionu cest do zemí EU. Přes polovinu jich mířilo po souši do Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska a Norska, zbytek se proběhl letecky přes navazující spoje ve třetích zemích.
Roste ale také počet cest do zemí mimo EU. Nejčastěji Rusové jezdí na dovolenou do Turecka, větší zájem mají také o Spojené arabské emiráty, Egypt, Čínu, Thajsko, Mexiko nebo Japonsko.