Ukrajina chce mobilizovat i ženy. Trápí ji nedostatek vojáků
Ukrajinský parlament učinil první krok k tomu, aby mohl mobilizovat i ženy. Válka s Ruskem už trvá téměř tři roky a ukrajinská armáda se potýká s nedostatkem personálu, varují ukrajinští poslanci.
redaktor
Ukrajinský parlament schválil v prvním čtení návrh zákona, který umožní ženám, jež splňují potřebné zdravotní a věkové požadavky, aby se mohly registrovat na vojenských správách jako branci a mohly projít základním výcvikem. Smyslem nového zákona je udělat první krok k možné mobilizaci žen, protože ukrajinská armáda nemá dostatek vojáků, uvedl poslanec Dmytro Razumkov.
Připravovaná legislativa o vojenské službě stanoví, že mohou být povolány do ukrajinských ozbrojených sil také ženy a budou registrovány v evidenci záložníků. Ne všichni poslanci ale s takovým opatřením souhlasí. V současnosti je možné povolávat ukrajinské muže starší 25 let. Ženy slouží v ukrajinské armádě zatím pouze jako dobrovolnice.
„V ústavě neexistují dva typy občanů. V současné době dochází k nezákonné diskriminaci mužů. Navíc, pokud budou mobilizovány také ženy, mohou být méně povolávání muži,“ napsala ukrajinská poslankyně Mariana Bezuglajová.
Ženy by podle ní měly sloužit zejména na úřednických postech v armádě a v týle. To by umožnilo dostat více vojáků mužů přímo na frontu a vytvořit nové bojové brigády. Ukrajinská zákonodárkyně tvrdí, že válka nemůže být „záležitostí vyvolených“ v době, kdy zem bojuje o svou vlastní existenci.
„Bez národního odporu je válka proti okupantům odsouzena k porážce,“ míní. Kritizuje ministerstvo obrany, které podle ní selhalo v mobilizační politice, nelíbí se jí ani poměrně vysoké ztráty ukrajinských jednotek. „Mobilizované ženy by možná do tohoto chaosu mohly vnést řád,“ napsala.
Po ruské anexi Krymu v roce 2014 bylo v ukrajinských ozbrojených silách registrováno 50 tisíc žen. V přímo v armádě jich sloužilo 16 500. V lednu 2024 se jejich počet zvýšil na 62 tisíc, na vojenských pozicích jich sloužilo 45 tisíc.
Kromě zdravotnic slouží i na bojových pozicích jako řidičky vojenské techniky, velitelky bojových vozidel pěchoty, jsou rovněž důstojnicemi u průzkumných skupin, úspěšně slouží i jako odstřelovačky. Mění se také přístup ministerstva obrany, v minulém roce schválilo první neprůstřelnou vestu určenou přímo pro ženy, letos už armáda připravila i ženské vojenské uniformy.
Nápad povolávat ženy do armády není nová, myšlenku v minulosti podpořil odvolaný šéf ukrajinské armády Valerij Zalužnyj, který je nyní velvyslancem ve Spojeném království. Ženy z Ukrajiny podle něj mohou „zachránit Evropu před válkou“. Až dosud tento nápad ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítal. Připustil ale, že se sníží věk mužů pro mobilizaci.