Válka dronů
Testováno na Rusech. Startup Helsing představil útočné drony, slibuje chytré a laciné zbraně
Německý technologický startup Helsing, který se zaměřuje na vývoj umělé inteligence v obranném sektoru, představil nové útočné drony.
redaktor
Poslední ozbrojené konflikty – na Ukrajině nebo na Blízkém východě – ukazují stále větší důraz generálních štábů na využívání nejnovějších technologií na bojištích včetně zapojení prvků umělé inteligence. Německá technologická firma Helsing nově představila projekt útočných dronů HX-2, které jsou autonomní, mají dosah až sto kilometrů a mohou nést chytrou munici pro ničení nepřátelských cílů. Jsou navíc navrženy tak, aby jejich výroba nebyla finančně nákladná.
Jejich hlavní předností je používání umělé inteligence, jež dronům zajistí odolnost proti systémům elektronického boje a jsou tedy odolné proti rušení. Drony mají schopnost útočit na cíle i v momentě, kdy dojde k přerušení spojení s operátorem nebo je blokováno navádění pomocí GPS.
Drony mohu rovněž útočit ve speciálních rojích, které ovládá jeden operátor. Nové schopnosti dronů firma rozsáhle testovala přímo na Ukrajině, která se brání ruské invazi.
Společnost Helsing plánuje navyšovat výrobu útočných dronů HX-2 přímo v Evropě. „Jednotlivé drony HX-2 mohou spolehlivě zaútočit na obrněné cíle ve vysoce konkurenčním prostředí,“ popsal novinku jeden ze zakladatelů firmy Niklas Köhler.
Mohou být rovněž užitečným a výkonným pomocníkem při ochraně evropských hranic a sloužit jako efektivní obrana i proti nepřátelským pozemním silám, dodal.
Gundbert Scherf, další ze zakladatelů obranného startupu, zdůraznil, že jejich technologická novinka může najít uplatnění zejména ve východním křídle evropských zemí NATO v Evropě.
Bývalé země sovětského bloku jsou často Kremlem označovány jako další potenciální cíle ruského útoku ve východní Evropě. „Severoatlantická aliance naléhavě potřebuje technologii k ochraně integrity východního křídla,“ vysvětlil Scherf. Drony, jež jsou odolné proti nepřátelskému rušení, mohou být vítaným pomocníkem v elektronické válce. Firma uvedla, že drony HX-2 jsou již ve výrobě a základní technologie je už nasazena přímo v bojích na Ukrajině. Podle šéfů firmy je reálné vyrábět ročně desítky tisíc těchto dronů za cenu nižší než současné autonomní systémy.
Německý technologický startup byl založen v roce 2021 a fondy rizikového kapitálu jej oceňují na téměř pět miliard eur (126 miliard korun). Firma slíbila, že otevře výrobní závod ve Spojeném království a zároveň doufá, že se stane dodavatelem chytrých dronů pro britskou armádu, uvedl list Financial Times.
Společnost Helsing již podepsala kontrakty o spolupráci s německým zbrojním koncernem Rheinmetall nebo švédským Saabem. Spolupracuje i s výrobcem letadel a dronů, společností Airbus.