Těžba nerostů má na Ukrajině dlouhou tradici
Shutterstock.com
Strategické suroviny
Ukrajina má desítky ložisek vzácných surovin. Bude to stačit na „zaplacení“ trvalého míru?
Američané podmiňují další podporu Ukrajiny využitím jejího rozsáhlého nerostného bohatství. Ukrajinští geologové tvrdí, že země má k dispozici 23 z 50 strategických surovin, které Spojené státy označují za kriticky nezbytné pro rozvoj americké ekonomiky.
redaktor
Změna šéfa Bílého domu a nástup nové Trumpovy administrativy mění dosavadní zvyklosti v americké zahraniční politice. Samotný Trump oznámil, že bude jednat s Putinem o míru na Ukrajině, zároveň ale Kyjevu slíbil, že bude i nadále dostávat vojenskou pomoc výměnou za nerostné bohatství v hodnotě 500 miliard dolarů (12 bilionů korun).
Bez americké podpory nebo bezpečnostních záruk bude Ukrajina i v případě uzavření míru nadále ohrožena větším sousedem na Východě. I proto Kyjev s využíváním nerostných surovin americkými investory souhlasí.
Ukrajina má totiž významné zásoby materiálů, které Americe chybí. Například lithia, titanu nebo grafitu, jež jsou nezbytné pro rozvoj řady technologií v mnoha průmyslových sektorech, včetně vojenského. Washington usiluje o snížení závislosti na Číně, která produkci většiny z kritických nerostů ovládá.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj musí přistoupit na Trumpovu taktiku, že za americkou pomoc nabídne výměnou něco jiného. O podrobnostech dohody už v Kyjevě jednal americký ministr financí Scott Bessent. Šéf federální pokladny přiznal, že dohoda o nerostných surovinách musí být součástí „větší mírové dohody, kterou má Trump na mysli“.
Dosud úřady vydaly asi třicet licencí na průzkum a těžbu různým firmám. Další třicítku drží stále ukrajinská vláda. Celkově už experti na Ukrajině vytipovali na čtyři sta lokalit, kde se vzácné nerosty nacházejí.
Lithium se zatím na Ukrajině netěží, dvě ze čtyř ukrajinských lokalit ale nyní kontroluje ruská armáda. Ta rovněž ovládá ložiska tantalu, niobu a prvků vzácných zemin.
Přírodní grafit, který je také nezbytnou surovinou pro výrobu baterií, se nachází na šesti místech, jedno z ložisek už kontroluje australská firma Volt Resources, která licenci získala ještě před začátkem války na Ukrajině.
Američané chtějí zlomit monopolní postavení Číny v produkci prvků vzácných zemin. Peking totiž kontroluje přes 85 procent současné globální kapacity zpracování těchto kovů, jež jsou nezbytné pro výrobu polovodičů a zbraňových systémů. Komunistická velmoc navíc zavedla zákaz vývozu do Spojených států.