Sociální sítě
TikTok přestal fungovat ve Spojených státech, čeká se na Trumpa
Nově zvolený americký prezident v sobotu uvedl, že po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o 90denním odkladu zákazu čínské sociální sítě.
čtk
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž je TikTok momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store.
Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v USA ukončit, aby se vyřešily obavy, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump v sobotu uvedl, že po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o 90denním odkladu zákazu TikToku.
„V USA byl přijat zákon zakazující TikTok, což bohužel znamená, že TikTok prozatím nemůžete používat. Máme štěstí, že prezident Trump naznačil, že s námi bude spolupracovat na řešení, jak TikTok obnovit, jakmile se ujme úřadu. Zůstaňte prosím na příjmu,“ uvádí se ve zprávě, kterou obdrželi uživatelé aplikace.
Čínská aplikace pro sdílení krátkých videí, která uchvátila téměř polovinu všech Američanů, po pátečním rozhodnutí soudu oznámila, že pokud vláda končícího prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA v neděli odmlčí.
Bílý dům v pátek uvedl, že aplikace by měla zůstat Američanům k dispozici, ale vzhledem k načasování rozhodnutí nejvyššího soudu se má věcí zabývat až příští administrativa, která se ujme svých pravomocí v pondělí 20. ledna. Varování TikToku pak Bílý dům označil za trik a uvedl, že nevidí důvod, proč by TikTok nebo jiné společnosti měly před pondělním nástupem nové vlády podnikat nějaké kroky.
Šéf TikToku se setkal s Trumpem, snaží se odvrátit zákaz působení v USA
Společnost Perplexity AI se během soboty oficiálně přihlásila k zájemcům o platformu TikTok ve Spojených státech. Mateřské společnosti ByteDance, která je z Číny, předložila nabídku, aby se Perplexity AI a TikTok U.S. spojily a spolu s firmou New Capital Partners vytvořily nový subjekt. Serveru zpravodajské televize CNBC to řekl informovaný zdroj.
Nová obchodní struktura by umožnila většině současných investorů ByteDance ponechat si své podíly, takže by Perplexity získala více videí. Perplexity AI je začínající firma, která se specializuje na vyhledávání pomocí umělé inteligence (AI), konkuruje firmám OpenAI a Google.
Na začátku loňského roku hodnota Perplexity AI činila zhruba 500 milionů USD (12,3 miliardy korun). Do konce roku však vzrostla asi na devět miliard USD, zejména díky rostoucímu zájmu investorů o generativní AI.
Umělá inteligence a těžba: Gates a Bezos investují do inovativního start-upu
Případná transakce mezi Perplexity AI a ByteDance by pravděpodobně trvala několik měsíců. Firma ByteDance veřejně naznačila, že TikTok U.S. neprodá. Perplexity se tak domnívá, že by se svou nabídkou mohla uspět, protože je spíše fúzí než prodejem, řekl zdroj CNBC.
Analytici hodnotu TikToku odhadli na 50 miliard USD (více než 1,2 bilionu korun). Agentura Reuters uvedla, že se zájemců o firmu objevila řada, včetně bývalého majitele Los Angeles Dodgers Franka McCourta. Peking také podle médií jednal o prodeji amerických aktivit TikToku miliardáři Elonu Muskovi, to však společnost popřela.