Neštěstí a nedostatek optimismu u mladých může pramenit i z té příčiny, že si nedokáží najít vhodného partnera. Singl život je pak trápí.

Pocit smutku a nedostatek optimismu u mladých může pramenit i z té příčiny, že si nedokážou najít vhodného partnera. Singl život je pak trápí.

Shutterstock.com

Gen Z

Utrápené mládí. Generace Z je osamělá a bez optimismu, ukázal nový průzkum

Mladí lidé se potýkají s osamělostí a nedostatkem životního optimismu. Nový průzkum ukázal, že čím mladší lidé jsou, tím se v těchto ohledech cítí hůře. Představa o „bezstarostném a pohodovém mládí“ tak dostává značné trhliny.

Vladimír Barák

Se znepokojivými zjištěními přišel průzkum amerického výzkumného centra Pew Research Center. To analyzovalo odpovědi celkem 6 204 amerických dospělých. Mezigenerační rozdíly jsou v tomto případě jasně patrné. Zatímco v průměru 16 procent respondentů napříč věkovými kategoriemi uvedlo, že se cítí osaměle nebo izolovaně většinu či dokonce veškerý čas, situace mezi mladšími lidmi je mnohem výraznější.

Téměř čtvrtina (24 procent) mladých Američanů z generace Z ve věku 18 až 29 let uvedla, že se pravidelně cítí osaměle, zatímco mezi lidmi staršími 65 let se takto cítí pouhých šest procent. Tento kontrast je ještě markantnější, pokud jde o optimismus, který si řada z nás spojuje právě s mládím. Senioři ve dvou třetinách případů uvedli, že jsou ohledně svého života optimističtí, zatímco u mladých lidí je to jen 48 procent.

Ve věku 28 až 29 let pociťuje podle průzkumu osamělost 24 procent respondentů, ve věku 30 až 49 let 20 procent. U skupiny 50 až 64 let 11 procent, u starších 65 let je to pak šest procent.

Rovněž optimismus roste s věkem. U skupiny 18 až 29 let je optimistických 48 procent respondentů. U lidí v rozpětí 30 až 49 let jde o 54 procent, u těch v intervalu 50 až 64 let je optimistických 63 procent, u starších 65 let je to podle průzkumu 67 procent.

„Starší lidé jsou v našem šetření téměř vždy tou nejšťastnější věkovou skupinou,“ vysvětlila Kim Parkerová, analytička v Pew Research Center pro on-line deník Business Insider. „Avšak to, že mladší generace, která má tolik času před sebou, pociťuje takový nedostatek naděje... To nás opravdu překvapilo,“ dodala.

Jednou z příčin osamělosti generace Z mohou údajně být slábnoucí sociální vazby. Na vině mohou být sociální sítě, které se tváří jako podporující komunikaci a zjednodušující navazování přátelství, avšak často mají opačný efekt.

Mnoho mladých lidí navíc není ochotno navštěvovat takzvané třetí prostory. Jde o místa mimo domov, práci či školu. Přitom právě tam předchozí generace získávaly mnoho nových známostí. V USA pak sledují další negativní trend: oslabování komunit, komunitních spolků a náboženských institucí. Mladí lidé se tak nemají kde seznamovat.

Dalším faktorem je, že mladí tráví stále více času o samotě. V roce 2010 podle srovnání trávili Američané ve věku 20 až 24 let průměrně čtyři hodiny denně o samotě. Do roku 2021 toto číslo vzrostlo na 6,7 hodiny denně. Vzhledem k časovému zasazení je zřejmé, že za toto mohla pandemie covidu-19 a různá vládní omezení. To se na psychice dětí a dospívajících podepsalo extrémně špatně.

K osamělosti generace Z přispívá i její vztahová situace. Podle analytičky Parkerové šetření ukázalo, že šťastnější a pozitivnější vztah k životu mají ti respondenti, kteří žijí v partnerském svazku. Singl jedinci jsou na tom výrazně hůře. Jenže v tomto případě se bavíme o drtivé většině – 86 procent Američanů ve věku 18 až 24 let je bez partnera.

Někteří z nich si vhodnou polovičku nedokážou najít, část si to ani nepřeje. Případy, kdy se mladý člověk baví raději s umělou inteligencí než s vrstevníky, přibývá. „Pro populaci, která se stále častěji nevdává nebo nežení, to nevěstí nic dobrého," varuje Parker.