Vadí vám vysoký schodek rozpočtu? Připravte se na škrty v důchodech, rušení škol i nemocnic, říká Horská
Státní rozpočet na příští rok je obětí chaosu v neefektivní sněmovně. „Legislativní kultura v České republice potřebuje zásadní změnu,“ vyzývá respektovaná ekonomka.
Česko vstoupí do nového roku s rozpočtem, který hyzdí schodek ve výši 241 miliard korun. Jenže pokud chceme, aby stát šetřil a výdaje snižoval, musíme se připravit na úspory v důchodech, ve školství, ve zdravotnictví, říká členka Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. A je otázka, jestli jsou na něco takového občané vůbec připraveni.
„Všichni chtějí úspornější rozpočet, ale zároveň chtějí vyšší platy, kvalitnější servis, kvalitnější školství i zdravotnictví, mít školu ve své obci, nemocnici ve svém krajském městě a dálnici až ke svému domu. Ale takovou, která není hlučná,“ vyjmenovává Horská v novém Hrotcastu, který si kromě naší interní aplikace můžete pustit na YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Sama se na rozpočet dívá realisticky. „Schodek je sice vysoký, ale odráží snahu kombinovat konsolidaci veřejných financí a investice do budoucnosti,“ říká. Podle respektované ekonomky je podstatné, že velká část rozpočtu směřuje právě do investic, což je pozitivní signál.
Prezident Petr Pavel s podpisem rozpočtu před Vánoci váhal, nakonec ho ale přeci jen podepsal, i když sám připustil, že s výhradami. Jeho váhání může symbolizovat snahu vymezit se vůči vládě, míní Horská. „Prezident dává najevo, že není automaticky jejím spojencem, ale je nezávislou hlavou státu.“ Podle ní také Pavel situaci využil k diskuzi o některých sporných bodech rozpočtu.
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank označuje současný státní rozpočet za oběť legislativního chaosu. Poslanecká sněmovna podle ní funguje neefektivně, což brání včasnému schvalování důležitých zákonů, jako jsou důchodová reforma nebo změny daňového systému. „Legislativní kultura v České republice potřebuje zásadní změnu. Rozpočet by měl být transparentní a postaven na pevně daných zákonech,“ dodává.
A právě rozpočet na rok 2025 obsahuje podle expertů sporné body. Jde například o příjmy z emisních povolenek či dotace na obnovitelné zdroje energie. „Tyto položky často vycházejí z legislativy, která ještě není schválená, což zvyšuje nejistotu,“ upozorňuje Horská. Kritika míří i na příliš optimistické odhady příjmů z povolenek a nejasnosti kolem financování nepedagogických pracovníků.
Česko má však podle ekonomky potenciál překonat svou dlouhodobou image montovny. „Musíme se posunout od výroby s nízkou přidanou hodnotou k inovacím a službám. Máme skvělé technické znalosti a kvalitní pracovní sílu. To je naše cesta k vyšším mzdám,“ říká.
A dodává, že za klíčový nástroj transformace považuje podporu sektoru ICT, e-commerce a technologií s vysokou přidanou hodnotou. „Je nutné vytvořit prostředí, které umožní rychlejší růst těchto sektorů, například řízenou pracovní migrací a zlepšením legislativy.“
Hrotcast s Helenou Horskou byl ale také o investování, zajištění na penzi nebo úrovni finančního odměňování českých pracovníků. Pusťte si ho v přehrávači výše nebo tradičně na YouTube, Spotify i Apple Podcasts.