ilustrační foto

Shutterstock.com

EU dá na pomoc Ukrajině 50 miliard eur, Orbán ustoupil

Balík dlouhodobé finanční pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur (1,2 bilionu korun) dnes v Bruselu jednomyslně schválili prezidenti a premiéři zemí Evropské unie.

Před zahájením jejich mimořádného summitu přitom nebylo jasné, zda se podaří přesvědčit Maďarsko, které tuto podporu na prosincové vrcholné schůzce EU zablokovalo. Informace o tom, že celá sedmadvacítka nakonec dosáhla shody, však přišla bezprostředně po oficiálním zahájení dnešního jednání. Rozhodnutí uvítali ukrajinští představitelé i český premiér Petr Fiala.

O tom, jak Ukrajina, která se téměř dva roky brání invazi ruských vojsk, s finanční pomocí určené pro období 2024-2027 nakládá, se budou vést každoroční debaty. Podle diplomatických zdrojů to vyplývá z upravených závěrů summitu.

Dnešnímu zahájení summitu předcházela řada bilaterálních jednání ve středu večer i dnes ráno. Větší setkání uspořádal předseda Evropské rady Charles Michel, na zveřejněné fotografii je vidět, že se ho zúčastnili maďarský premiér, italská premiérka, německý kancléř, francouzský prezident i šéfka Evropské komise.

Balík pomoci v prosinci zablokoval maďarský premiér Viktor Orbán a spekulovalo se, zda totéž neučiní i dnes. Dohoda však byla podle unijních diplomatů odsouhlasena bezprostředně poté, co na zahájení summitu dorazil předseda Evropské rady Michel. Ten na sociální síti X oznámil, že na 50miliardovém balíku dodatečné podpory se shodlo všech 27 lídrů EU. Tiskové agentury Orbánův rychlý souhlas označují za překvapivý.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zprávu uvítal jako "velmi důležité" rozhodnutí a poděkoval unijním zemím za schválení dalšího finančního balíku. Posílí podle něj "dlouhodobou hospodářskou a finanční stabilitu, která je stejně důležitá jako vojenská pomoc a tlak sankcí na Rusko". Podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala podpora prokazuje solidaritu evropské sedmadvacítky.

Dnešní dohoda "jasně ukazuje", že celá EU je schopná se dohodnout i na velmi složitých otázkách, uvedl v reakci český premiér Fiala. Označil to za dobrou zprávu "pro ČR, EU i Ukrajinu".

Program dlouhodobé finanční pomoci Kyjevu je součástí úpravy víceletého unijního rozpočtu pro období 2021 až 2027 a sestává z půjček v objemu 33 miliard eur a 17 miliard v grantech. Válkou sužovaná Ukrajina peníze nutně potřebuje na zajištění základních funkcí státu včetně platů vojáků nebo úředníků.