Tip na Suchej únor
Každá dvanáctá bohemka je „virgin“. Trend nealko vína se šíří jako lavina, víte, s čím ho párovat?
Zájem o nápoje bez alkoholu stoupá, zejména mezi mladšími generacemi. S rekordní účastí se letos počítá v kampani Suchej únor, která právě dnes startuje. A výrobci na tento trend ve velkém reagují. Kromě oblíbených nealkoholických, často různě ochucených piv si stále větší oblibu získávají i „panenská“ tichá i šumivá vína.
Zejména mladí začínají stále více upřednostňovat zdravý a zodpovědný životní styl, k němuž patří i střídmější přístup ke konzumaci alkoholu.
To potvrzuje i společnost Bohemia Sekt, přední český producent šumivých vín. Loni byla každá její dvanáctá prodaná lahev nealkoholická. To představuje přes osm procent, zatímco ještě v roce 2015 tvořily nealkoholické varianty pouhá tři procenta prodejů.
Odborníci navíc předpovídají, že letošní ročník abstinenční kampaně Suchej únor, která navazuje na celosvětově známější britskou variantu Dry January (Suchý leden), bude mít rekordní účast.
A značka Bohemia Sekt je na to připravená. Nejen při příležitosti Suchýho února uvádí na trh novou alternativu tichého vína Freixenet 0,0 % rosé pro všechny milovníky růžového.
Také ke svému stávajícímu šumivému vínu Mionetto 0,0 % přidává novinku Mionetto Aperitivo nealkoholické, které společně tvoří skvělou dvojku pro přípravu nealko varianty oblíbeného Spritzu. V sortimentu Bohemia Sekt můžete nyní nalézt celkem osm „střízlivých“ alternativ tradičních nápojů.
Stejné víno, čistá hlava
Klasická vína obsahují hned několik zdraví prospěšných látek, především antioxidanty a fenoly. O ty nejsou díky stejným výrobním postupům ochuzeny ani jejich zodpovědnější alternativy.
„Začínáme zpracováním hroznů, následuje kvašení a výroba tichého vína. Klíčový rozdíl je v závěrečné fázi, kdy dochází k procesu dealkoholizace. Ten musí být co nejšetrnější, neboť při správném postupu dokáže ve víně zachovat potřebná aromata s téměř nulovými ztrátami,“ popisuje Denisa Kolaříková, hlavní sommeliérka společnosti Bohemia Sekt.
Tiché víno Freixenet 0,0 %
Bohemia Sekt
Čím kvalitnější je vstupní produkt, tím lepší bude výsledek. „Nejvíce se pro výrobu nealkoholických variant hodí aromatická, chuťově plná bílá vína s jemnou kyselinkou nebo červená vína s hladkou tříslovinou,“ dodává Kolaříková.
K odstranění alkoholu se používají různé technologie, zejména vakuová extrakce a buněčná osmóza. „Nejšetrnější metodou je vakuová extrakce, při níž je z vína nejprve odebráno aroma, poté alkohol a následně se aroma vrací zpět,“ upřesňuje Kolaříková a dodává, že víno tímto postupem neztrácí vůni ani chuť.
Pokud patříte mezi milovníky šumivých vín, nealkoholické alternativy sektů a prosecca jsou pro vás ideální volbou. Díky bublinkám navíc zůstávají stejně slavnostní a osvěžující jako jejich „opilí“ příbuzní.
„Nealkoholické alternativy šumivých vín podléhají stejným výrobním procesům jako ty klasické. Například nealkoholické Mionetto 0,0 % se rovněž vyrábí z hroznů odrůdy Glera a alkohol je z vína šetrně odstraněn speciálním výrobním postupem ve vakuu,“ upřesňuje sommeliérka.
Co s čím?
S rostoucí popularitou nealkoholických vín v Česku si tyto varianty nachází své místo i na slavnostní tabuli. Jak ale dosáhnout kulinární symfonie bez kapky alkoholu?
Držte se několika jednoduchých pravidel. Abychom mohli správně kombinovat víno (i to nealkoholické) s jídlem, je důležité nejprve pochopit, jak spolu tyto dva světy fungují.
Vína se liší mnoha vlastnostmi, které ovlivňují, s čím si budou nejlépe rozumět. K těm nejdůležitějším patří kyselost, sladkost, množství tříslovin a celková plnost.
Párování nealkoholického Bohemia Sektu
Bohemia Sekt
„Můžeme se vydat cestou harmonie, kdy se chutě vína a pokrmu doplňují, nebo záměrného kontrastu, který zvýrazní jejich jedinečnost,“ vysvětluje expertka.
Lehká nealkoholická vína párujte s jemnými pokrmy, jako je ryba či salát. Plnější varianty naopak s těmi výraznějšími, například s pečeným masem.
Podle zažitých zásad se k výrazným chutím červeného masa, jako je hovězí nebo zvěřina, skvěle hodí červené víno, bílá vína naopak vyniknou ve spojení s jemností světlých mas a drůbeže.
„Sladší vína příjemně zjemní ostřejší jídla. Polosladké bude skvělou volbou k pikantnímu masu či uzenému. Naopak osvěžující bílé zase skvěle doplní smažená jídla či krémové polévky,“ radí sommeliérka.
Párování tichého vína Freixenet 0,0 %
Bohemia Sekt
„Při výběru vína k rybám či mořským plodům můžete sáhnout po bílém nebo osvěžujícím rosé, která podtrhnou jejich delikátní chuť,“ pokračuje. Nealkoholická vína s výraznou kyselinkou dokážou skvěle proložit i tučnější pokrmy.
Stejně jako vína, i sýry nabízejí širokou škálu chutí, které vybízejí k objevování. Spojení těchto dvou světů může být nejen gurmánským zážitkem, ale i zábavným experimentem na mnoho večerů. „Obecně se k sýrům doporučují bílá či růžová vína, která jejich chuť krásně doplní,“ uzavírá Denisa Kolaříková.