Hrot24.cz
Stranické kasy bobtnají, partaje zbrojí na volby

Hynek Glos

Stranické kasy bobtnají, partaje zbrojí na volby

Největšími dárci parlamentních politických stran jsou letos zatím především samotní straníci, kteří se chystají kandidovat. Místo na kandidátce vyjde od 50 do 300 tisíc korun.

Jan Němec

Jan Němec

redaktor

Do parlamentních voleb zbývají necelé čtyři měsíce. Na transparentních účtech politických stran je to poznat podle zvýšené aktivity dárců. Mezi ty největší přitom u většiny partají patří právě kandidáti, kteří příspěvky v řádu desítek i stovek tisíc „platí“ za místo vysoko na kandidátce.

Díky štědrosti i početnosti své členské základny a oblibě u podnikatelů jasně vládne žebříčku nejvíce obdarovávaných politických stran pravicová ODS. Jen loni na finančních darech od fyzických osob – členů i příznivců – dostala přes 38 milionů korun. Celkem společně s dary od firem na transparentní účet v roce 2020 přišlo přes 62 milionů korun.

Pro srovnání, hnutí ANO dostalo dary za 25,6 milionu, podobně jako KDU-ČSL. Možná trochu překvapivě však druhé místo za ODS nepatří ani jedné ze stran – ještě před nimi figuruje hnutí Starostů a nezávislých s 33milionovým součtem darů.

Pohled na transparentní účty a loňské seznamy dárců poskytuje zajímavý obrázek o financování stran. Zatímco pro tradiční strany představují dary důležitý zdroj příjmů, u nových stran jsou spíš okrajovou záležitostí. Struktura a výše příspěvků odrážejí také voličskou základnu. Zatímco zmiňovanou ODS zhusta podporují podnikatelé deseti- či statisícovými částkami, Piráti se musejí spoléhat na velké množství malých částek, často v řádu stovek, maximálně několika tisíc korun.

Jaké firmy a kteří podnikatelé podporují jednotlivé politické strany. Kdo jsou největší mecenáši a kdo naopak přišel o peníze darované stranické kase, aniž by díky tomu získal politický mandát? A jak se během let mění financování dosud nejsilnějšího hnutí ANO? Dočtete se v aktuálním čísle týdeníku Hrot.